Zahrada

Zkouška klíčivosti

Zbylo Vám zase nějaké osivo od loňska, ale kladete si otázku, zda bude klíčit? Pak si udělejte zkoušku klíčivosti…  

Z osiva odebereme vzorek (25, 50 nebo 100 semen). Na talířek nasypeme jemný mokrý písek a na něj rozložíme odpočítaná semena; drobná semínka je lepší rozložit na savý papír, který dobře přilne k mokrému písku. Talíř zakryjeme sklem nebo přetáhneme igelitem pro udržení stálé teploty a vlhkosti.

Ještě jednodušší je provádět zkoušku přímo na savém papíře. Nejjednodušší je vystřihnout ho podle velikosti dna misky, rozložit semena a přiklopit sklem či folií. Většina semen klíčí spolehlivě na světle, pouze cibuli, pór, pažitku, okurky, salát a tykve umístíme raději do tmy. Semena udržujeme při 18 – 21 °C a stálé vlhkosti asi 14 dnů (celer, špenát, kořenová zelenina a papriky klíčí až po 20 dnech). Poté spočítáme vyklíčená semena: Ze vzorku 25 semen by jich mělo vyklíčit 20, z 50 pak 40 a ze 100 pak 80 při této (minimálně) 80% klíčivosti lze starší osivo bez obav použít. Vyplatí se ornvěž zapisovat denně počty vzešlých semen; čím je rozdíl v čase klíčení jednotlivých semen menší, tím bývá osivo kvalitnější. Je-li klíčivost nižší než 80%, je možné provést hustší výsevy, bývá však lepší zakoupit osivo čerstvé.

Ztráta klíčivosti

Nejrychleji ztrácejí klíčivost cibuloviny, travní semeno a černý kořen – po dvou letech. Tříletou klíčivost má čekanka, kopr, mangold, pastinák, petržel, zelí pekingské i čínské; čtyřletou fazole, hrách, mrkev, paprika, špenát a vodnice; s pěti lety můžeme počítat u celeru, kadeřávku, květáku, lilku, ředkví, ředkviček, salátu a tuřínu. Šest let si podrží klíčivost osivo brokolice, cuket, kapusty, kedluben, okurky skleníkové, patisonů, rajčat keříčkových i skleníkových a zelí. Nejdelší klíčivost – až deset let – mají okurky polní i pařeništní, tyčková rajčata a tykve. Dle mnohých zahradníků je prý nejlepší osivo okurek staré 6 let a nejvyšší klíčivost u semen získáme, pokud je nosíme v kapsičce u košile po celou zimu. Především vlhko snižuje kvalitu, trvanlivost a zdravotní stav osiva. Také skladovací teplota by se měla pohybovat okolo 10 °C; při teplotě nad 15 °C osiva intenzivně dýchají a rychle ztrácejí klíčivost. Neměla by ani dlouhodobě přemrznout.

Jak se orientovat v široké nabídce osiva?

Nakupujeme ve specializovaných obchodech, kde nám poradí.

Nakupujeme zásadně podle odrůd, nikoliv dle druhu. Odrůdy jsou šlechtěny pro různé klimatické podmínky, typy půd a délku vegetační doby. Každý má zahrádku jinde a právě v tom spočívá klíčový význam výběru vhodné odrůdy.

Osivo ze specializovaných obchodů zaručuje pravost odrůdy, dobrou klíčivost a v mnohdy osivo vylepšené o namoření proti chorobám a škůdcům. Dá se koupit i osivo obalované či ve výsevním pásku.

Na prodejním sáčku musí být uveden výrobce, kultivar, hmotnost nebo počet semen, číslo šarže, doba platnosti – tedy záruky klíčivosti. Proto je nutné si sáček od osiva schovat, případně na něj poznamenat místo a datum nákupu i výsevu pro případnou reklama

Záznam o vyseté odrůdě si vedeme i pro případ, že budeme chtít „stejnou odrůdu jako loni“ i napřesrok.

Připravila: Ludmila Dušková