Zahrada

Že pěstování bonsají není pro začátečníky? Fíkus Ginseng zvládne každý – ukážeme, jak na to

Ačkoliv máme fíkovníky zažité jako mohutné rostliny, najdou se i výjimky, které si po dlouhá léta udrží pravidelný tvar. Pěstování fíkovníku drobnolistého ‘Ginseng’vás ale bude bavit i díky jeho zajímavému vzhledu.

Osoba v bílé košili drží v ruce květináč s malým fikusem ginseng.
Zdroj: Shutterstock

Fíkovník (fíkus) drobnoplodý ‘Ginseng’

Při pohledu na kompaktně rostoucí odrůdu Ginseng byste jen těžko uhádli, že původní druh fíkovníku drobnoplodého (Ficus microcarpa) dorůstá v jihovýchodní Asii až do výšky několika desítek metrů. Pokud se o tuto tropickou rostlinu budete důkladně zajímat, zjistíte, že je dostupná hned v několika zajímavých odrůdách a že většinou jde o keř rozvětvující se od země.

Často se srovnává s fíkovníkem malolistým (Ficus benjamina), který má podobné, sytě zelené listy a stejně dobře snáší řez, takže je oba můžete pěstovat jako bonsaj. Na odrůdě ‘Ginseng’ vás na první pohled zaujmou chůdovité kořeny, které vyčnívají nad květináč.

Netradiční vzhled a pomalý růst bude ideální pro všechny pěstitele, kteří rádi pěstují zajímavé, ale zároveň nenáročné květiny. Je to vhodná pokojovka do kanceláře, koupelny, pracovny nebo obývacího pokoje. Pokud chcete její výjimečný vzhled ještě podpořit, vysaďte ji do dostatečně velkého skleněného aerária.

TOP TIP: Pokud hledáte pokojovou rostliny, která vám ani po letech nepřeroste přes hlavu, fíkovník drobnoplodý ‘Ginseng’ je ideální volbou. Každý rok ho navíc můžete tvarovat jako bonsaj, udrží si tak krásně pravidelnou korunku.

Krása je v kořenech a listech

Jako u všech druhů fíkovníků, ani u fíkovníku drobnoplodého neočekávejte dekorativní květy. Doménou této pokojovky jsou sytě zelené kožovité listy, a především chůdovité kořeny, díky kterým je odrůda ‘Ginseng’ nepřehlédnutelná.

Pokud vás láká přirozeně bonsajový vzhled, určitě vás potěší, že pro jeho udržení nebudete muset ani moc dělat. Jednou ročně, většinou v průběhu léta, ostrými nůžkami zkraťte vrcholové výhony nad níže postaveným listem. Tvarování si určitě naplánujte, rostlinu byste před ním neměli hnojit, abyste nepodpořili prodlužovací růst ve chvíli, kdy o něj nemáte zájem.

Stanoviště

Fíkovník bude nejlépe prospívat na místě s rozptýleným světlem. Pozor si dávejte hlavně na sluneční úpal nebo průvan, na ty je tento druh stejně náchylný jako ostatní druhy fíkovníků. Teplota během sezony by se měla pohybovat okolo 20 až 25 °C, v zimě nesmí klesnout pod 15 °C.

Pokud stále váháte, kam si tuto pokojovku dáte, určitě si ji nechte doslova na očích. Dobrou volbou bude pracovní stůl v kanceláři, v jídelně nebo obývacím pokoji. Dobrý přístup k rostlině se vám vyplatí, budete muset totiž občas zkontrolovat stav substrátu.

Ruka stříká vodu na zelený fíkus v květináči postaveném na růžovém pozadí.
Rosení je důležité hlavně v zimě, pokud ale máte doma suchý vzduch, neobejdete se bez něj ani v jiných ročních dobách. Pomoct si můžete také postavením květináče na vlhký štěrk. | Zdroj: Shutterstock

Péče

Tento druh hravě ukočíruje i méně zkušený pěstitel. Jediné, na co je nutné dávat pozor, je zálivka. Zalévejte jen ve chvíli, kdy vyschne horní vrstva zeminy. Od května do konce září hnojte každé dva týdny hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem. Během zimy fíkovník roste převařenou vodou, suchý vzduch by způsoboval padání listů.

Podobně jako jiné druhy fíkovníků i ‘Ginseng’ na nevhodné podmínky reaguje ztrátou listů. Jakmile začnou žloutnout a opadávat, zřejmě jste ho přelili, svítí na něj přímé slunce nebo je na průvanu. Pěstování rostliny v nevyhovujících podmínkách má ještě jedno úskalí. Oslabené rostliny bývají náchylné na škůdce, kterými jsou v tomto případě často svilušky nebo červci.

Pokud rostlinu umístíte na to správné místo, budete se dlouhé roky těšit z nenáročné pokojovky, která se navíc ani každý rok nemusí přesazovat. Do nové nádoby ji přesaďte jen ve chvíli, kdy kořeny úplně vyplnily nádobu, do té doby ji nechte v klidu. U starších rostlin pak stačí vyměnit jen horní vrstvu substrátu.

Jak na to?

  1. Před výsadbou do nové nádoby na dno nasypte důkladnou vrstvu drenáže v podobě keramzitu nebo štěrku. Vysazujte do běžného substrátu pro pokojové rostliny.

    Ruka s lopatkou sype čerstvou zeminu do bílé nádoby vedle pokojového fikusu.
    Zdroj: Shutterstock
  2. Rostlinu opatrně vyjměte z původního květináče a lehce rukou rozemněte kořenový bal. Pokud byste bal mechanicky nenarušili, kořeny by stále rostly v původním substrátu.

    Osoba vyndává fíkus z plastového květináče před přesazením do nové nádoby.
    Zdroj: Shutterstock
  3. Vysazujte do stejné hloubky, v jaké byla rostlina pěstována v předchozí nádobě. Substrát lehce stlačte, aby nikde nevznikaly vzduchové kapsy, a zalijte vodou pokojové teploty.

    Přesazovaný fíkus v bílé kulaté nádobě, kolem pracovní stůl se zahradnickými potřebami.
    Zdroj: Shutterstock

Zajímavost

Jestliže máte v plánu ‘Ginseng’ pěstovat v aeráriu, dopřejte mu speciální substrát s dřevěným uhlím. Zemina tak déle vydrží v dobrém stavu, což je důležité, protože rostlinu nebudete tak moc často přesazovat jako při pěstování v klasické nádobě.

Text: Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů