Zahrada

ZAHRADNÍ PORADNA: JAK SE BĚHEM ZIMY STARAT O AFRICKÉ FIALKY

Dotaz: V posledních letech se mi podařilo vypěstovat celou sbírku afrických fialek. Najednou ale začalo několik rostlin odcházet. Mám obavy, abych nepřišla právě o ty nejkrásnější. Prosím, poraďte!

Odborník radí:

Saintpaulie bezesporu patří k nejoblíbenějším pokojovým květinám. Jejich velká obliba spočívá v několika faktorech. Prvním z nich jsou atraktivní květy, které poutají především svou barevností. Rostlina kvete prakticky celoročně, v několika vlnách, mezi nimiž je jen krátká pauza, aby si květina odpočinula, pak začíná kvést znovu. Dalším důvodem oblíbenosti afrických fialek je jejich snadné pěstování.

Někdy však opravdu může dojít k jejich postupnému hynutí. Jaké jsou příčiny?

  • Nejčastějším důvodem je voda. Mnohem lepší je nechat fialku několikrát vyschnout, než ji jednou přelít! Rostlina je velmi náchylná na houbové choroby a v mokru jim snadno podlehne.Lépe než do květináče je zalévat fialku spodem – do misky.
  • Další velkou chybou (zejména majitelů suchých bytů v panelových domech) je mlžení. Mnoho pokojovek mlžení vyžaduje, ale fialka ne! Její chlupaté listy velmi pomalu osychají. Kromě plísně vznikají na listech i nevzhledné skvrny z vodních usazenin.
  • Fialku nemáčíme ani v případě, že je zaprášená – prach odstraníme jemným štětečkem.
  • Saintpaulii také nikdy nepřehnojujeme, neboť nesnáší vysoký obsah solí v roztoku. V zimních měsících nehnojíme vůbec.

Potřebujete poradit? Napište nám!

Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: Isifa/Shutterstock