Přečtěte si, jak a které rostliny můžete množit metodou řízkování.
Polovyzrálé řízky se používají při takzvaném řízkování, což je další jednoduchý způsob množení. Tato technika je vhodná pro druhy vytvářející mírně zdřevnatělé stonky, například šalvěj, levandule a pro snadno kořenící keře. Odebíráme letošní výhonky, na bázi zdřevnatělé a zhnědlé a na koncích stále měkké a čerstvé.
Řízky nejlépe zakoření, když je pěstujeme v interiéru, v květináčích s průměrem 8 až 10 cm, na přistíněném okenním parapetu. Dobře však obvykle zakoření i zasazené přímo v půdě pařeniště, kde jim na zimu dopřejeme zimní přikrývku. V porovnání s pěstováním na parapetu od nás vyžadují méně pozornosti.
Řízky bereme z letošního polovyzrálého dřeva, přičemž zachováme spodní zdřevnatělou část, která poměrně snadno zakořeňuje. Hladina hormonů je nyní v rostlinách, například v levanduli, vysoká a příznivá pro zakořenění.
Jak na řízkování
- Vybereme zdravé výhonky, dlouhé 6–10 cm, které nekvetly – lépe zakoření než ty, které tento rok kvetly. Odstřihneme je z mateřské rostliny.
- Odstraníme listy ze spodní třetiny až poloviny řízku, odštípneme měkký vrcholek. Všechny tyto měkké části jsou náchylné ke hnití.
- Obnovíme řez na spodní části výhonku, těsně pod místem, kde byl jeden z listů. Použijeme nožík nebo nůžky. Nepotřebujeme ani prášek usnadňující zakořenění, ale můžeme použít.
- Šest řízků vložíme svisle do substrátu na množení, do květináče s průměrem 12 cm. Ponoříme je do cca poloviny jejich délky. Listy musí zůstat nad půdou. Jemně udusáme a zalijeme.
Které rostliny můžeme množit pomocí řízků
- Penstemon (Penstemon)
- Rozmarýn (Rosmarinus)
- Zimostráz (Buxus)
- Sápa (Phlomis)
- Šalvěj lékařská (Salvia off.)
- Šalvěj (Salvia)
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů