Zahrada

Využijte odpad z domácnosti a předpěstujte si v něm sazenice

Únor je ideálním měsícem na první výsev a předpěstování sazenic zeleniny. Jestli váháte, do čeho je máte vysít, zkuste to s našimi EKO zakořenovači, které si vyrobíte z běžně dostupného materiálu.

Kam vysít semínka: předpěstování sazenic v kokosovém ořechu

1 Skořápky z vajíčka

S výrobou domácího zakořenovače z novinového papíru si asi trošku pohrajete, ale máme pro vás i jednodušší, ale stejně efektivní tip. Dopřejte si ke snídani vajíčka a odložte si z nich skořápky. Můžete je zužitkovat nejen rozdrcené jako hnojivo, ale i jako nádobky pro předpěstování. Pokuste se vajíčko rozklepnout alespoň v polovině. Vznikne vám ideálně malý prostor pro výsev semínek. Mladé sazenice můžete také vysadit do zahrady i se skořápkou.

2 Papírová rolička

Podobně jako předcházející eko zakořenovače je vhodná i rolička z kuchyňských utěrek nebo toaletního papíru, jen její příprava je mnohem snazší. Stačí zespodu roličky vyřezat čtyři zářezy, které zahnete směrem do středu. Tím vytvoříte z jedné strany uzavřený válec, který naplníte substrátem, a vysejete semínka. Jde opět o jednoduchý úkon – celý ho totiž zasadíte do země i s vypěstovanou sazenicí. Delší roličky můžete zkrátit.

Kam vysít semínka: předpěstování sazenic v roličke od toaletního papíru

3 Kůra z citrusů

Nevyhazujte nezužitkovanou kůru. Kromě toho, že její ekologické využití je různorodé, dají se do nich také vysázet semínka. Citron nebo pomeranč překrojte napůl, dužiny zužitkujte v kuchyni a kůru naplňte substrátem. Zasaďte semínka a počkejte si na vyklíčené rostlinky, které zasadíte do země i s citronovým nebo pomerančovým květináčkem.

Může se hodit: Jak odstranit plevel bez chemie

4 Dejte šanci starým novinám

Čtení klasických novin už možná v dnešní online době odzvonilo, ale najdete-li nějaké po ruce, určitě se potěšíte, že je po přečtení můžete ekologicky využít. Každý zahrádkář si zjara vysadí první sazenice a obyčejné noviny mu k tomu dobře poslouží. Stačí novinový papír poskládat do tvaru malého květináče – nápady můžete hledat i mezi jednoduchými origami. Když při tom nepoužijete žádné lepidlo nebo kancelářské sponky, tím lépe.

Kam vysít semínka: předpěstování sazenic v novinách

5 Obal na vajíčka

I ten se přece ekologicky rozloží, a je tudíž vhodným a praktickým řešením pro každého eko zahrádkáře. Stačí nasypat do jednotlivých jamek výsevný substrát, jemně ho přitlačit, zasít semínka a zlehka je zasypat vrstvou substrátu. Obal na vajíčka umístěte na parapet zakrytý igelitem nebo ho podložte plechem na pečení. Povrch substrátu nezalévejte silným proudem vody, ale rozprašovačem. Objem jednotlivých jamek je malý a zemině hrozí brzké vysušení, proto výsev často kontrolujte. Hned, jak budou malé rostlinky připraveny k přesazení na záhon, jednotlivé části obalu odstřihněte a zasaďte do země i s papírovým obalem.

Galerie

Ušetřete si námahu při práci na zahrádce a dřív, než semínka, která jste v předcházející sezoně získali z vlastní úrody nebo jste je v minulém roce nezasadili, vysejete do zakořenovačů, otestujte na kousku navlhčené vaty jejich klíčivost.


Text: Mgr. Zuzana Mišotová, redakce
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů