Zahrada

Vytvořte si zahradu na balkoně či terase

Barevný balkon plný květin, vůní a vlastnoručně vypěstovaných bylinek je snem každého milovníka rostlin. Navíc díky miniaturním odrůdám stromů a keřů můžete na balkoně pěstovat i ovoce. S praktickými tipy odborníků z Hornbachu je snadné zkrášlit si balkon či terasu anebo si vypěstovat vlastní úrodu. Tak se letos do toho pusťte taky.

Hornbach, zahrada na balkoně

„Rostliny nepotřebují záhon nebo velkou zahradu, aby se jim dařilo, hodně druhů se hodí na balkon či terasu. Sáhnout můžete po pěstebních truhlících, květináčích nebo vyvýšených záhonech. Pokud jste kreativní typ, můžete k výsadbě využít vědro, staré nádobí, tašku anebo třeba holínky. U netypických květináčů nezapomeňte na odvod vody, všechny pěstební nádoby musí mít otvor pro odvod vody,“ radí Daniel Brychta z oddělení zahrady projektového marketu Hornbach. Při vybírání konkrétních rostlin zvažte velikost prostoru a jeho orientaci na světovou stranu.

Každý centimetr se počítá

Na velký balkon anebo prostornou terasu lze umístit téměř všechny druhy rostlin. „Doporučuji například některé druhy jasmínu, dorůstá až do výšky půl metru, v květnu a červnu kvete do bíla a krásně voní. Pokud vlastníte střešní terasu, pořiďte si například venkovní ibišek. Oceníte jeho výšku 1 – 2 metry a celoroční záplavu květů,“ doporučuje Daniel Brychta. Na prostorné terase se vyjímá olivovník, citronovník anebo durman. Dopřejte jim velký květináč, protože plodící dospělý stromek může dosáhnout dvou až tří metrů.

Při nedostatku místa je důležité praktické uspořádání plochy. „Abyste využili co nejvíce prostoru, zvolte vertikální pěstování – vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče směrem do výšky. Pokud potřebujete ušetřit místo, zavěste truhlíky ven na zábradlí, na stěnu anebo strop. Využijte závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobte z europalet,“ popisuje Daniel Brychta z Hornbachu. Na malé balkony jsou ideální květiny, bylinky a zelenina. Na trhu jsou dostupné i různé odrůdy stromů a keřů v miniaturních podobách, které se vlezou i na malý balkon, například zakrslá meruňka, sloupovitá jabloň anebo okrasná broskvoň.

Balkon zalitý sluncem

Jižní či západně orientovaný balkon je vhodný pro většinu zeleniny a ovoce. „Na slunné terasy lze vysadit středomořské rostliny nebo ty, které mají rády prudké sluneční světlo. Z bylinek to mohou být šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Příjemnou jižanskou atmosféru jednoduše vykouzlí oleandr či olivovník,“ vysvětluje Daniel Brychta z Hornbachu. Oleandr je stále zelený keř kvetoucí od června do září, nabízí se v různých barevných variantách – bílé, červené či žluté. Z okrasných rostlin se na slunečním balkoně bude dařit zvonečkům, begóniím, petúniím anebo oblíbeným muškátům.

Balkon umístěný na východní či severní stranu je stinný, proto se na něj hodí spíše sezóně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. „Absolutní klasikou jsou fuchsie. Kvetou a daří se jim tam, kde jiné balkonové květiny chřadnou. Stín je vhodný také pro netykavku, oměj, zvonek, hortenzii, srdcovku nádhernou nebo begonii. Z bylinek se tady bude dařit mátě či pažitce, ale nemusíte se bát ani ostatních druhů,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.

Hornbach, zahrada na balkoně


Seznam bylinek, zeleniny a ovoce, které se hodí na balkonovou zahrádku:

Bylinky na balkon

Bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kopr, libeček, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule, meduňka,…

Výsadbu bylinek usnadní výsevní pás Duo bylinky FloraSelf Select, který obsahuje kombinaci dvou oblíbených kuchyňských koření – petržele a pažitky. Jednoduše výsevní pás položíte na hlínu, přikryjete asi 1 cm zeminy, zavlažujete a rostliny necháte růst,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.

Zelenina na balkon

Rajčata, ředkvičky, fazole, různé druhy salátů, paprika, baklažán, chilli papričky,…

„Při výběru semínek lze volit bio odrůdy – rostliny z ekologického zemědělství. Například Bio divoká rajčata FloraSelf jsou původní odrůdou s malými, chutnými plody, jsou vhodná na slunná místa chráněná proti větru, ke svému růstu potřebují půdu s vysokým obsahem živin,“ vysvětluje Daniel Brychta.

Ovoce na balkon

Jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, sloupkovitá jabloň, zakrslá meruňka, okrasná broskvoň…


Živiny pro zdravý růst

Pokud se rozhodnete pro vlastní zahrádku, je pro pěstování důležité zvolit správný substrát a hnojivo. „Pro výsev nebo přesazení je vhodný Výsevní substrát FloraSelf Nature, je vyroben z rašeliny, vyzrálých kompostů, dřevních vláken a písku. Obsahuje vysoký podíl organických složek, které aktivují půdní život, optimalizují zdravý růst kořenů a podporují vývoj mladých rostlin,“ popisuje Daniel Brychta z Hornbachu. „Pro bylinky je ideální Substrát pro bylinky FloraSelf, který je pouze lehce vyhnojený a díky tomu je růst rostlin rovnoměrný. Pro rajčata a ostatní zeleninu je ideální Substrát pro zeleninu FloraSelf s organickým NPK hnojivem, které zajišťuje dobrou drenáž půdy a její provzdušnění,“ doplňuje.

Hornbach, zahrada na balkoně, substrát

Každá rostlina má své požadavky na množství živin. „Zatímco rajčatům organické hnojivo výborně prospívá, ředkvičky nemusí plodit, pokud ho dostanou příliš. Zeptejte se v jednotlivých případech odborníků v Hornbachu, kolik hnojiva je vždy konkrétně zapotřebí,“ radí Daniel Brychta. V podstatě se rozlišuje mezi organickými hnojivy a minerálními. Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a může působit rychleji.

 

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH