Zahrada

Stavba terasy svépomocí

Terasa propojí váš domov s přírodou. můžete si ji postavit i svépomocí. stačí najít to správné místo, mít představu, jak by terasa měla vypadat, a pustit se do práce.Díky vhodným a kvalitním komponentům, ale i díky správnému pracovnímu postupu to bude jednoduché.

1. UMÍSTĚNÍ

Správně zvolená terasa by měla navazovat na obytný prostor domu. Vždy vybírejte místo slunné, co nejvíce chráněné před deštěm, větrem a ruchem z ulice. Nejvhodnější je zároveň jižní nebo jihozápadní strana. Základem terasy je rovina. Důležitá je hloubka výkopu, která by měla být 20 až 30 cm, pokládka nosné vrstvy a její dostatečné zhutnění, ale také odvodnění. Podloží celé terasy je totiž nejdůležitějším prvkem pro její celkovou stabilitu.

2. NA ČEM JI STAVĚT

Zatímco štěrkové lože pro dlažbu musíte perfektně urovnat, terče z pevného, odolného polypropylenu spolehlivě nahrazují pokládku dlažby nebo jiného terasového materiálu do lepidla či do štěrkopískového lože. Na výškově nastavitelná ložiska a hliníkovou konstrukci pak už jen podle návodu umístíte dřevěný nebo kompozitní materiál. Výhodou těchto teras je možnost jejich rozebrání na jakémkoliv místě. Sami si tak třeba ze středu terasy vyndáte v případě potřeby jednu desku.

3. IDEÁLNÍ MATERIÁL

Pohledová plocha terasy může být z různého materiálu – kameniny (porcelánu), přírodního kamene, betonových desek a oblíbených WPC (dřevoplastový kompozitní materiál) palubek. WPC materiál svými vlastnostmi předčí klasické terasové palubky nebo desky a je nerozeznatelný od dřeva. Zatímco zub času klasické dřevo poznamená, WPC desky jsou kvalitní a stále si zachovávají svůj dřevěný vzhled. U dřeva se musí v pravidelných intervalech obnovovat povrchová úprava voděodolnými laky, lazurami nebo oleji, u teras z WPC materiálu tato starost odpadá. Jsou ideální pro chůzi naboso, snadno se čistí a nekloužou.

 

4. JEDNODUCHÁ MONTÁŽ

Samotná montáž WPC palubek je velmi jednoduchá. Začněte na té straně, kde terasa přiléhá ke zdi domu. Do rohu položte první dlaždici nebo palubku hranou bez klipů. Dalším kusem pokračujte v řadě tak, že „klip-klapy“ do sebe secvaknete. Terasová prkna můžete pokládat jak na vazbu (druhou řadu začínáte v půlce délky první řady), nebo rovně vedle sebe, záleží na vás, který způsob se vám víc líbí, a také na tom, jak pravidelný či nepravidelný tvar terasa má. V případě, že půdorys podlahy terasy je hodně atypický a nepravidelný, pokládka na vazbu by mohla zbytečně zkomplikovat práci. Okraje terasy pak začistíte koncovými lištami. WPC materiál je možné snadno řezat, stačí k tomu pilka na dřevo či plast.

Text: redakce :: Foto: Hornbach

Nepřehlédněte