Zahrada

Umíte správně založit trávník?

Zdravý trávník je zcela jistě snem každého milovníka zeleně. Vždyť co může být příjemnějšího, než si po dlouhém a namáhavém pracovním dni odpočinout na jemném, voňavém trávníku, kterým se pyšní naše zahrada? Nic ale není zadarmo, proto chcete-li se dočkat vytoužené kvality, musíte vědět, jak na to…

Připravila: Jiřina Neckářová, foto: archiv

Chceme-li založit trávník na svojí zahradě, není to sice žádná věda, ale je dobré dodržovat určitá pravidla. V zásadě máme dva možné způsoby založení nového trávníku:

Založení trávníku výsevem

Vysetí travního osiva by se na první pohled mohlo jevit jako naprosto banální věc, zdání ovšem klame. První, co nesmíte při tomto způsobu založení podcenit, je pečlivá příprava půdy před výsevem. Z pozemku odstraníme kameny a jiné nežádoucí předměty a pozemek urovnáme tak, aby bylo možné zkypřit půdu do 12 až 15 cm.

Abychom trávníku na začátek trochu přilepšili, tak na vyčištěný pozemek aplikujeme zásobní, fosforečná a draselná hnojiva. V předseťové přípravě pak můžeme aplikovat hnojivo NPK v dávce 30-50 g/m2. Na trhu je k dostání také speciální trávníkový substrát, který svým složením zcela splňuje nároky na vegetační vrstvu.

Bohužel tím, že jsme pozemek přihnojili, jsme k životu probudili také plevele a musíme je po vzejití odstranit co nejrychleji mechanicky nebo chemicky, jinak nám po vysemenění na pozemku a posléze v trávníku nadělají pěknou paseku.

Dalším důležitým bodem pro kvalitní trávník jsou správně položené drenáže, přičemž minimální výška vegetační vrstvy by měla být 10 cm. Máte-li na zahradě těžkou půdu, pomůžete si tak, že ji prosypete křemičitým pískem pro odlehčení.

Vlastní výsev

Výsev je možný od jara do konce října v závislosti na půdních a klimatických podmínkách. Všeobecně nejlépe se trávník ujímá na jaře, protože je většinou více vlhko a teplo. Nejméně vhodný termín představuje léto, kdy většina lidí jezdí na dovolenou a travní osivo odumírá v důsledku nedostatku vody. Proto chcete-li mít krásný trávník, ale s jeho založením otálíte do léta, pořiďte si zavlažovací systém.

Vyséváme buď mechanicky (secí strojkem) nebo ručně, tzv. naširoko. Výsevek travního osiva se pohybuje v rozmezí od 10 – 30 g na 1 m2, přičemž je nutno zohlednit nejen kvalitu zpracování půdy, ale také techniku výsevu a druh travní směsi.

Výběr osiva

Travní osivo používejte vždy čerstvé, neboť to, které jste roky skladovali ve sklepě, vám již stejně s největší pravděpodobností nevyklíčí