Zahrada Zdraví

Topinambury a jejich léčivé vlastnosti

Z výživového hlediska patří topinambury mezi nízkoenergetické plodiny. Rychle vytvářejí pocit sytosti, i proto jsou velmi vhodné při redukci tělesné hmotnosti.

Slunečnice hlíznatá (nebo i židovské brambory) pochází z Mexika. Od roku 2011 jsou topinambury na Slovensku zapsané mezi invazivními rostlinami, za jejich pěstování je možné dostat pokutu, což je škoda, protože mají několik výhod.

  • Jsou klimaticky odolné – daří se jim v nížinách, v podhůří, v lehké i středně těžké půdě chudé na živiny.
  • Lze je pěstovat na jednom místě pět a více let bez toho, že by degenerovaly.
  • Na podzim je stačí překrýt kompostem, který slouží nejen jako výživa, ale i jako tepelná ochrana před brzkým zamrzáním půdy, a tak lze vybírat topinambury z půdy téměř po celou zimu.
  • Hlízy mají velmi tenkou slupku, takže jsou vhodné ke konzumaci, ale nevhodné ke skladování – vykopané rychle sesychají.
  • V půdě vydrží až teploty -30 °C, po jejich pomalém rozmrznutí jsou zase živé, klíčivé, ale i konzumní, dokonce chutnější.

hlizy

Hlízy topinamburů obsahují jako hlavní zásobní látku inulin (10 až 30 % čerstvé hmoty), 3 % bílkovin v sušině a 11 % pektinu, který v trávicím traktu působí silně detoxikačně (váže těžké kovy, pesticidy i radioaktivní látky a odvádí je z těla). Také snižují cholesterol a zabraňují ukládání tuku v cévách.

Je to polyvitamínová plodina bohatá na vitamíny B, vitamín C, betakaroten a biotin. V sušině obsahují 8 % dobře vstřebatelného křemíku, díky čemuž podporují pevnost kostí a tvorbu jedné z nejdůležitějších bílkovin – kolagenu, a tedy i regeneraci pleti a její dlouhodobý mladistvý vzhled.

Hlízy topinamburů jsou různobarevné, mohou být bílé, žluté nebo i červené (tyto bývají větší).

Text: Ing. Jaroslav Pížl :: Foto: isifa/Shutterstock