Zahrada

Světový den nahých zahrádkářů klepe na dveře

Krásné květnové ráno, sluníčko svítí, to věru láká vypít si ranní šálek kávy na terase, nebo v zahradě. Člověk tak dlouho čekal na tyto jarní dny, na zpěv ptáčků, bzukot včel… Buďte však opatrní, soused totiž může první květnovou sobotu sekat nahý. Nevolejte hned policii a neťukejte si na čelo, zřejmě jen oslavuje Světový den nahých zahrádkářů.

Světový den nahých zahrádkářů
Zdroj: Shutterstock

Spojení s přírodou

Ano, toto je vážně skutečný mezinárodní den a od roku 2005 se celosvětově oslavuje. WNGT (World Naked Gardening Day) vznikl z iniciativy Marka Storeya, editora časopisu Nude & Natural, a vyznavače permakultury Jacoba Gabriela. První ročník WNGD se konal 10. září 2005. V roce 2007 se datum přesunul na první květnovou sobotu, a tak se slaví dodnes. Akce se koná den před Mezinárodním dnem permakultury, který tradičně připadá na první květnovou neděli.


Zatímco se fenomén rychle rozšířil po celém světě, samotní zakladatelé ustoupili do úzadí. Cílem Světového dne nahých zahrádkářů je procítit celým tělem spojení s přírodou. Podle zakladatelů se za lidské tělo nemusíme stydět a má být akceptováno takové, jaké je, jako součást přírody.

Zdravá aktivita

Tisková zpráva publikovaná AANR (American Association for Nude Recreation) během šestého ročníku WNGD popsala nahé zahrádkaření jako zdravou aktivitu. Zástupce pro vztahy s veřejností Tom Mulhall tvrdí, že nahé zahrádkaření zvyšuje pozitivní vnímání sebe samého. Výhody nahého aktivního odpočinku jsou podle zakladatelů nejen v tom, že cvičíte v přírodě, ale i v tom, že celým tělem přijímáte vitamín D, který po zimě tělu tolik chybí. V případě špatného počasí můžete tento jedinečný den oslavit se svými pokojovými rostlinami, vitamín D však bude zřejmě potřebné přijmout jinou cestou.

Pokud jste se rozhodli následující sobotu oslavit Světový den nahých zahrádkářů, zbývá nám dodat jen jediné – buďte velmi opatrní při obsluze ostrého nářadí a stříhání živého plotu si raději odložte na jindy.

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: wikipedie