Zahrada

Stroje pro ženy: jak vybrat sekačku jako dárek?

Ženy mají oproti mužům úplně jiné požadavky na ovladatelnost a ergonomii zahradních strojů. Co se týká nejrůznějších sekaček na trávu, je požadováno nejen snadné startování, ale také jednoduchá obsluha a minimální nároky na údržbu. V dnešní nepřeberné nabídce různých výrobců proto není úplně jednoduché se zorientovat.

U sekaček na trávu není ideální vybírat z nejlevnějších produktů, které jsou k dostání jak na internetu, tak v různých kamenných obchodech, jako jsou hypermarkety nebo diskontní prodejny, zaměřené především na potravinářské produkty. Mnohem rozumnější volbou bývá návštěva některého z prodejců, který se nachází nedaleko Vašeho bydliště. Je ještě lepší, pokud je takový dealer již několik let známý a nabízí renomované značky, které mají dobře vybudovanou servisní síť a není problém s případnou reklamací nebo dostupností náhradních dílů.

Původ produktu není rozhodující

V dnešní době již tolik nerozhoduje, kde se produkt vyrábí. Drtivou většinu sekaček na nízkou trávu vyrábějí například v Itálii, na Slovensku nebo i v daleké Číně. Stroje určené pro zdolávání vysoké trávy jsou pak především dominantou domácích producentů. Potenciálního zájemce, a to i samostatnou moderní ženu, by měly zajímat, podobně jako muže kvalitativní detaily budoucího pomocníka do zahrady. To totiž přímo ovlivňuje bezporuchovost stroje.

Výběr sekačky s košem

Klasické sekačky pracují s vrtulovým nožem, který seče a hází posekanou trávu do sběracího koše. A cena náhradní čepele patří rozhodně k nejdůležitějším kritériím výběru spolu s dostupností tohoto dílu. U sekaček by ale vybírající mělo také zajímat celkové zpracování a hmotnost. Nejlepší je, pokud Vám prodejce umožní produkt si prohlédnout ze všech stran – například nevadí, pokud jsou nápravy sekačky uloženy do plastových mezivložek v šasi, celá nápravnice vpředu i vzadu však musí být ocelová a řádně uložená.   Toto řešení má svoje nesporné výhody, neboť plasty snižují hmotnost a omezují přenos vibrací.

Pokud je celý podvozek ,,v kovu“, což znamená uložení náprav přímo do šasi přes šroubové spoje, je to to nejlepší, co může být. Co se týká zadních hnacích kol – hledejte stroje , u nichž mají kolečka větší průměr – s velkými koly se totiž skvěle překonávají drobné terénní nerovnosti. Sekačky s pojezdem musí mít zakrytovaný i náhon pojezdu, nezakrytovaný řemínek představuje totiž riziko ve formě jeho opakovaných poruch. V dnešní uspěchané době, když nestíháte sekat pravidelně, je dobrou volbou i pojezd vícerychlostní, rychlost pojezdu si pak šikovně snížíte podle výšky porostu přeřazením.

U sběracího koše nevyhledávejte zbytečně tu nejvyšší litrovou kapacitu, sice můžete sekat déle, za to však velká hmotnost plného koše je spíše přítěží. Úplně nejvhodnější pro ženy jsou pak sekačky s košem o kapacitě zhruba 60 litrů, indikace jeho naplnění patří k vynikající standartní výbavě u sekaček s koši v provedení plast/textil.
Vodicí rukojeti se u sekaček nabízejí jedno či dvoudílné. Máme vyzkoušeno, že je úplně jedno z kolika dílů jsou složené, ale přikloňte se tam, kde uvidíte rychlonastavení. Při změně nastavení pak nemusíte nic šroubovat, jen ,,vycvaknete“, nastavíte a znova zajistíte.

Elektřina, benzin nebo aku?

Na menších plochách stačí sekat s malou elektrickou sekačkou. Nechcete-li být závislí na přívodu elektřiny, můžete si vybrat i ze strojů na bateriový pohon – ty nabízejí tichý chod, nemusíte se omezovat přívodním kabelem, ale počítejte s kratší dobou práce na jedno nabití a proti běžným elektrickým modelům i s vyšší pořizovací cenou.

Nejedna moderní žena zvolí však sekačku s bezinovým pohonem. Benzínové motory moderních rotačních sekaček jsou výkonné, tišší než jejich předchůdci a mají neuvěřitelně jednoduchou obsluhu. Po praktické stránce stačí pouze kontrolovat stav oleje a lít benzin. Celá řada motorů je vybavována automatickým sytičem, takže před prvním startem není třeba nic nastavovat, samočinný systém v motoru to udělá za Vás. Stačí tak pouze nalít palivo do nádrže a lehce zatáhnout za madlo startovací šňůry.

Požadujete-li opravdovou modernu, pořiďte se stroj s elektrickým startováním. Zvláště u méně fyzicky zdatných osob je toto řešení žádané a oblíbené. Stačí tak pouze otočit klíčkem a stroj běží. Jedinou menší nevýhodou je nutnost pravidelně pečovat o baterii v souladu s návodem k obsluze.

Na vysokou trávu

Při výběru diskové sekačky nebo mulčovače se řiďte především tím, jakou stroj nabízí robustnost. U žen by mělo rozhodovat také to, jakým motorem je zařízení vybaveno – u jednoúčelových bubnovek a mulčovačů se běžně prodávají provedení, vybavené automatickým sytičem a všechny motory renomovaných značek (Briggs and Stratton, Honda) mají snadné startování, kdy běžně stačí zatáhnout za táhlo startovací šňůry ,,na dva prsty“.

U této kategorie je ale neskutečně důležité vysledovat před koupí kvalitativní úroveň. Robustní stroje mají dvojitý disk se spodním celoplošným podběhem, odlévané uložení sekacích nožů a  vysoký ochranný kryt z plastu nebo povrchově upraveného ocelového plechu. Kvalitní bubnovka má i čelisťovou brzdu pohonu sečení.  Nejednu ženu, která si plánuje pořídit takový stroj, bude určitě zajímat také ovladatelnost – běžně jsou k dostání sekačky s tzv.dělenou nápravou, kdy při otáčení se jedno kolo točí nezávisle na druhém. Je to řešení, vhodné tam, kde je potřeba často objíždět stromky, keře nebo jiné překážky. Používá se hlavně u sekaček nejlevnější cenové kategorie. Naproti tomu tuhá náprava působí jako uzávěrka, nedovolí změně směru, což je ideální pro větší plochy a svažité pozemky. Takové konstrukční provedení musí mít určitě možnost odpojení jednotlivých pojezdových kol, což je nejčastěji provedeno kolíkem se závlačkou. U kvlaitního stroje Vám toto všechno prodejce rád ukáže.

Dnes existují dvě provedení těchto sekaček – jednodušší má pouze jeden disk a jako kluzný prvek slouží plastová čočka. Záběr těchto strojů je v porovnání s konkurencí vyšší, ale toto řešení není vhodné na nerovné povrchy, takový disk často zabere až do země. Také vlivem menší hmotnosti rotoru bývá běžná mírně zvýšená spotřeba paliva.
Dvojitý disk je vhodný pro všechny typy terénů. Na vrchní díl – buben – jsou našroubovány sekací nože, spodní pak slouží jako prvek, po kterém sečení klouže. Díky tomu je zajištěna konstantní výška strniště. Vyztužení disku v místě uložení nožů zvyšuje celkovou životnost stroje.

Určitě se při výběru vyhněte diskovým strojům na vysokou trávu, kterým v základní výbavě  chybí ochranný kryt sekacího ústrojí. Nejen, že tímto prvkem nevybavená sekačka ohrožuje obsluhující osobu – odmrštění kamene může způsobit zranění nebo škodu na majetku – ale také čištění po práci je hodně obtížné, stroj bývá celý velmi silně zašpiněný, a to včetně motoru. I u vystaveného stroje určitě máte možnost si celou sekačku osahat a vyzkoušet si, jak Vám řidítka padnou do rukou. Všímejte si také toho, jak velké ovládací síly musíte vynaložit při zapnutí sečení a pojezdu – občas se stává, že ovládací prvky nevyhovují, protože tlačí do dlaní. Čím je větší pracovní plocha těchto pák, tím bývá nižší i následná únava obsluhující osoby.

Mulčovač by měl mít vlastnosti podobné jako diskové a bubnové sekačky.  Nicméně moderní mulčovače nabízí například zkosené boky žací skříně nebo řádně zakrytování hřídele nože. Zkosená žací skříň zajišťuje dokonalé rozemletí sečeného porostu, zakrytování pohonného ústrojí zvyšuje jeho odolnost a životnost.

Připravil: Jaromír Malich; foto: autor a archiv firem