Zahrada

Šeřík nemusí skončit jenom ve váze! Udělejte si z něj tinkturu nebo voňavou koupel

Šeřík obecný je nenahraditelnou součástí zahrady pro svou majestátnost a omamnou sladkou vůni. Využijte teď možnost natrhat si ho do zásoby.

šeřík využití
Zdroj: Shutterstock

Miluji vůni šeříku. Vždy se těším, až rozkvete, protože mi připomíná blížící se léto. Pokud ho usušíme, dá se jeho vůně déle zachovat – například jako přísada do mořské soli do koupele nebo se dá využít k přípravě tinktur a vonných olejů.

Možností, jak ho využít, je skutečně mnoho. Ti odvážnější mohou experimentovat také s výrobou šeříkového sirupu, nebo dokonce šeříkového želé.

Šeřík dnes najdete téměř v každé vesnické zahrádce. Tento voňavý keř dokáže rychle vyrůst až do čtyřmetrových rozměrů a péče o něj a jeho rozmnožování je celkem nenáročná. Pěkně rozvětvený šeřík dokáže nahradit i živý plot.

U nás je nejoblíbenější fialový a bílý šeřík. Bílé květenství je drobnější, což mu ale nijak neubírá na aromatické vůni.

šeřík ve váze
Zdroj: Unsplash

Chcete-li si užít šeříkovou krásu ve váze, doporučujeme dát šeřík do vázy bez listů. Ty totiž velmi rychle zvadnou. Abychom mu pomohli vydržet ve váze co nejdéle, je dobré odtrhat všechny zelené výhonky, dřevnatý stonek nařezat co nejšikmějším řezem a do vody nasypat přípravek z květinářství bohatý na výživné látky pro řezané květy.


Šeřík pro zdraví a pohodu

Šeřík je velmi zdraví prospěšný. Kromě toho, že jeho vůně dokáže pomoci při bolestech hlavy a při migrénách, pomáhá i při problémech s klouby a artritidou. Při vnějším použití se využívá například šeříková tinktura, jejíž základ tvoří šeříkové květy. Ty se zalijí malým množstvím bílého alkoholu nebo lihu. Směs se nechá odležet na tmavém chladném místě 7 až 10 dní. Potom se sleje přes gázu a voňavá tinktura je hotová.

Využití šeříku, sůl do koupele
Zdroj: Shutterstock

Pokud si rádi dopřejete voňavou koupel, určitě si vyzkoušejte vyrobit jednoduchou šeříkovou koupelovou sůl. Natrhané květy šeříku zasypte postupně vrstvu po vrstvě mořskou solí až po okraj sklenice. Sůl bude krásně provoněná.

Nezapomeňte ani na sušení. Květy šeříku odtrhněte bez zelené stopky a rovnoměrně je rozložte na papír na pečení.

Vysušené květy potom můžete použít jako přísadu do voňavé směsi sušených bylinek zvané potpourri nebo je použijte rovnou do teplé voňavé koupele.

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: isifa/Shutterstock, Unsplash
Zdroj: zahrada.sk