Zahrada

Rostliny pro Vánoce jsou hitem

Je jich celá řada, na vánočním stole by rozhodně neměla chybět vánoční hvězda, brambořík či vánoční kaktus. Tím ale rozhodně možnosti nekončí. Co se letos zařídit po svém a vybrat dekoraci skoro netradiční, nebo řekněme méně známou…?

Připravila: Ludmila Dušková, foto: autorka

Co můžeme přinést z přírody

Břečťan (Hedera helix)helix

Roste téměř všude, popíná ploty, zídky domy. Málokdo ale ví, že je symbolem věčného života. Patří totiž ke starým posvátným rostlinám. Věnce, které se z něj dají velmi dobře uplést a dokonce i zlatit, symbolizují manželskou věrnost, slávu, družnost a přátelství. První křesťané jej považovali za symbol věčného života. Proč tedy právě o Vánocích neobnovit zapomenutou tradici a nevyzdobit stůl právě břečťanem?

barvinekBarvínek (Vinca minor)

Půjdete-li na procházku do lesa a nebude ještě ležet sníh, zkuste najít právě tuto stálezelenou rostlinu. Barvínek menší roste ve světlých lesích od nížiny do podhůří, spíše v teplejších oblastech, a po staletí se pěstuje v zahradách. Používá se jako půdopokryvná rostlina. Oblíbený byl pro výzdobu hrobů. Pokud je využit ve formě věnečku či kytice na vánočním stole, zaručuje rodině spokojený život příští rok.

Mahonie (Mahonia)

Platí v našich zahradách za poměrně oblíbenou pro své přednosti – má zajímavé listy po celý rok, časně zjara kvete vonnými žlutými květy, po odkvětu nese modročerné bobule. Snáší výborně stín, proto se využívá i k pokrytí půdy pod stromy. Je nenahraditelná v dušičkových a vánočních vazbách. Poměrně dlouho vydrží nejen ve váze, ale i ve svícnech a věncích. Symbolizuje dlouhověkost a klidný podzim života.

Co můžeme vypěstovat doma

Vánoční narcis (Narcissus)

Pokud jste si cibule narcisů koupili včas a máte je již vysazené, můžete si podle teploty v bytě nasměrovat jejich kvetení na vánoční svátky. Pokud jste to nestihli, nevadí. Již vysazené cibule v květináčích se dají v každém květinářství koupit. Květy mívají buď žluté nebo bílé a vůni tak intenzivní, že s vůní jehličí báječně navodí sváteční atmosféru. A ještě přidáme dobrou radu: Po odkvětu cibulky nevyhazujte, nechte je zatáhnout, zalévejte jednou měsíčně a uložte v chladné místnosti. Zjara je vysaďte do zahrádky.

Hvězdník (Hippeastrum)

Stal se v posledních letech vyhledávanou květinou pro své atraktivní velké květy. Aby nám vykvetl na svátky, je v tuto dobu již vhodnější zakoupit rostlinu v vyvinutým květenstvím. Tu umístěte na světlé, ale raději chladnější místo, pravidelně zalévejte; květy vydrží postupně nakvétat až tři týdny. Po odkvětu rostlině i nadále dopřejte vodu a od konce února začněte vydatně přihnojovat. Příští rok se odmění novými květy.

Mandevila (Mandevilla sanderi)mandevila

Kdo ji jednou uvidí, chce ji mít. Je to vzrůstná stálezelená popínavá rostlina s dřevnatým stonkem, původem z Jižní Ameriky a od okamžiku, kdy pronikla i k nám, je stále populární. Kvete nápadnými nálevkovitými, jemně vonícími květy o průměru až 6 cm, v barvě bílé, červené a růžové. V zimě ji pěstujeme jako pokojovku na světlém místě, při minimální teplotě 5 °C a omezené zálivce, kdy květy postupně nakvétají. I o vánočních svátcích tak může tvořit zajímavou netradiční dekoraci.

Dáváte přednost řezaným květinám?

Rozhodně nezklamou chryzantémy. Koncem roku je jich k dostání celá barevná škála. Liší se i tvarem a velikostí květů. Dají se kombinovat s dalšími živými květy – s tulipány, sasankami, zlatobýlem, čemeřicí, rychlenými slunečnicemi, květy azalek, plody bavlníku… Zkuste s nimi přizdobit vlastní aranžmá nebo třeba vánoční svícen. Avšak pozor, aby květy neuvadly, musíte zde použít aranžérskou hmotu oasis, která drží vodu, a dát ji na misku nebo hlubší talířek.

Nádherně vypadá i věnec, kde je obvod vytvořen z barevného krouceného proutí a vnitřek vyplňuje několik druhů chryzantém, gerbery, traviny a listy.

jmeliNesmí chybět jmelí

Jde o stálezelenou rostlinou rostoucí vysoko v korunách stromů. Již našim předkům připadalo jmelí tajemné právě pro výšku, v níž roste, a pro plody – bílé bobulky, podobné tvarem a velikostí perlám a dozrávající během prosince. A vše, co je tajemné, má i kouzelné účinky. Věřilo se tedy, že chrání před ohněm, a zavěšovalo se do domů, aby ochraňovalo i proti čarodějnicím a zlým duchům. Věřilo se, že přináší štěstí. Podle starých Keltů zajišťuje plodnost, proto se pod ním dodnes líbáme. Navíc přináší do domu štěstí, odvahu a lásku.

Ve středověku se využívalo jako významná léčivá rostlina a moderní věda léčivé účinky potvrdila. Jmelí obsahuje látky, upravující dlouhodobě krevní tlak. Podporuje i rozšiřování cév, proto slouží k výrobě léků proti arterioskleróze. Dle tradice nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, proto si ho nikdy nekupujeme sami pro sebe, ale pouze jako opětovaný dárek pro své blízké a přátele. Je zcela jedno, zda je zlacené, stříbrné nebo jenom přírodní zelené.

Článek z RPN č. 12/2011