Zahrada

Říjen v zahradě: Cenné rady do okrasné i užitkové zahrady

Po sběru odstraníme ze záhonů všechny rostlinné zbytky nebo je zaryjeme hluboko do půdy, případně dáme do kompostu. Očištěné a hluboce zryté plochy necháme v hrubé brázdě (nepohrabané) do jara. Vždy je dobré část záhonů pohnojit kompostem nebo koňským hnojem.

řijen v zahradě

Užitková zahrada

Jablka a hrušky

Sbíráme rané a pozdní zimní odrůdy jablek a hrušky, opatrně se stopkou, voskový povlak neutíráme. Plody ukládáme do přepravek maximálně ve dvou vrstvách, aby se neotlačily či nepropíchly stopkou. Skladujeme v chladné komoře, sklepě; máme-li dostatek prostoru, je lepší plody poskládat v přepravkách v jedné vrstvě.

Vlašské ořechy

Ukončíme sběr vlašských ořechů; umyté a důkladně vysušené plody skladujeme v síťovaných pytlích na chladném a vzdušném místě.

Úprava záhonu

Začínáme rýt půdu na záhonech; tam, kde budeme pěstovat na živiny náročnou plodovou a košťálovou zeleninu, zapracujeme do půdy kravský hnůj v dávce 40 kg na 100 m2 (s výjimkou kedlubnu); máme-li kompost, zapravíme ho plytce do půdy až na jaře, aby se živiny přes zimu nevyplavily.

řijen v zahradě

Ozimý salát

Vysazujeme sazenice ozimého salátu, aby do zamrznutí půdy dobře zakořenily; sbírat ho budeme brzy na jaře v dubnu.

Nemocné plody

Mumifikované, moniliózou napadené nebo jinak nemocné plody odstraníme ze stromů i jejich okolí – jsou zdrojem nákazy.

Česnek

Vysázíme namořený ozimý česnek. Výsadba do chladné půdy je i prevencí před fuzariózou.


Okrasná zahrada

Co stříhat

Pohled na vytáhlé a částečně seschlé trvalky na podzim často nabádá k jejich odstřihnutí těsně nad půdou. Neberte však záhon útokem. Během podzimu můžeme ostříhat plamenky, kokardy, stračky, lupiny, kopretiny, krásnoočko, vrbovku, dračík, mavuň či kontryhel.

Naopak nestříháme seschlé trsy třapatek, rozchodníkovců, bělotrnů, udatny, řebříčku ani rozrazilu. Jejich suché trsy mohou být pěknou zimní dekorací. Ostříháme je až na jaře.

řijen v zahradě

Ošetření růží

Nejdůležitějším podzimním krokem je odstraňování napadaných listů a květních lupínků zpod růžových keřů. Je to prevence před šířením nemocí. Je-li třeba a růže jsou stále olistěné, můžeme provést ještě postřik proti černé skvrnitosti. Už je však nezavlažujeme ani nepřihnojujeme. Občas prokypříme okolí keřů.

Růže se nesmí před zimou radikálně stříhat! To provádíme až na jaře. Silně zkrácené výhonky by totiž snadno promrzaly. Odstřihneme jen suché a poškozené výhonky a plody růží – šípky.

Kam s cibulovinami

Začátkem podzimu sázíme na jaře kvetoucí cibuloviny. Narcisy by měly jít do země maximálně do poloviny září, ostatní i v říjnu. Většina jarních cibulovin má ráda slunečná místa. Půda by měla být dobře propustná a humózní. Do jílovitých, případně těžších půd se vyplatí přidat písek.

Obecně platí, že cibuloviny sázíme dvakrát hlouběji, než je jejich výška, a ve vzdálenosti přibližně 8 cm (větší cibule) nebo 5 cm (menší cibule). Sázíme je do skupin – minimálně 6 až 10 kusů k sobě. Výsadba pak působí přirozeněji.

řijen v zahradě

Jehličnany

Pokračuje období výsadby jehličnatých dřevin. Po výsadbě jim dopřejme důkladnou zálivku.

Trvalky

Přesazujeme, dělíme a zmlazujeme starší trsy. Před koncem podzimu je přihnojíme přesátým kompostem. Během celého měsíce vysazujeme trvalky a zakládáme trvalkové záhony.

Růže

Během celého měsíce můžeme vysazovat nové rostliny a zakládat záhony s růžemi.

řijen v zahradě

Stromy

Ve dnech, kdy je pod mrakem, vysazujeme nové druhy stromů s kořenovým balem. Nezapomeňte instalovat pevné opěry.

Pokojové rostliny

Omezíme jim zálivku (s výjimkou kvetoucích druhů), přestaneme přihnojovat a připravujeme na zazimování.

Text: Daniel Košťál, Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock