Zahrada

Přivítání podzimu ve Svijanském Újezdu

23. září v 8 hodin a 50 minut – čas, kdy letos začal astronomický podzim. Přesně o 10 minut později měl být oficiální začátek posledního Dne otevřených dveří MoravoSeed. Jak je však už zvykem, nedočkaví zahradníci zaklepali na naši bránu už o dobrou půlhodinku dříve.

Zdroj: MoravoSeed

Přehlídka odrůd zelenin Svijanský Újezd ´23 tedy odstartovala a nádvoří naší šlechtitelské stanice zaplnilo množství pěstitelů každého věku. Stejně jako vloni jsme se chtěli pochlubit výpěstky na venkovních záhonech, v pěstebních nádobách, ale také ve fóliovníku. Kromě toho jsme letos výrazně rozšířili ochutnávku našich odrůd zelenin. Zařadili jsme do ní rajčata a papriky, které měly velký ohlas už v létě na Přehlídce odrůd v Lednici, dále 4 odrůdy ředkviček, pozdní kedluben TROJA F1, tuřín DALIBOR, který si znovu získává místo ve vašich zahrádkách, a několik odrůd mrkve všech typů. Hitem ochutnávky se stala fialová mrkev s oranžovým středem PALOMA, která bude žhavou novinkou nadcházející sezóny.

Zdroj: MoravoSeed

Jak už bylo zmíněno, hlavním bodem programu ovšem byly komentované prohlídky venkovních záhonů. Naši pracovníci návštěvníkům předvedli naše stávající úspěšné odrůdy, ale i novinky a novošlechtění odrůd, které teprve připravujeme do registrace a do prodeje se dostanou až v následujících letech. Pokud máme zmínit ty nejoblíbenější a ty, které považujeme za perspektivní, musíme uvést bulvové celery ALBIN a ASTERIX F1, kořenové petržele ALBA a OSBORNE (s dlouhým kořenem vhodná pro pěstování na hrůbcích), šťavnatou karotku NAOMI a pozdní mrkev na skladování KNOTA F1.

Velký úspěch u návštěvníků sklidily především listové saláty, které jsou atraktivní škálou tvarů i barev. Osvědčený DUBÁČEK je základem, na který navazují jeho červená varianta REDIN či lahodný římský salát GALANDER.

Dále návštěvníci viděli záhony ředkví a košťálovin. U nich bychom rádi vyzvedli jednak růžičkové kapusty CASIOPEA a DOLORES F1 a také kadeřávky KAPITAN F1 a červený SCARLET. Oba tyto nedoceněné zeleninové druhy jsou velkou zásobárnou vitamínů, antioxidantů a dalších důležitých látek, a zároveň mají tu obrovskou výhodu, že je nemusíme na zimu sklízet, ale vydrží nám na záhonu až do jara.

Zdroj: MoravoSeed

K posledním záhonům prohlídky patřily ty se zelím. Počasí pozdního léta nebylo pro zelí vůbec příznivé, a tak byla řada záhonů téměř zdecimována fuzariózou. Umožnilo nám to však demonstrovat důležitost šlechtění nových odrůd přizpůsobenějších novým klimatickým podmínkám. Téměř ve všech případech byly zničené záhony osázené staršími odrůdami (např. Pourovo nebo Holt), které nesnesly tlak infekce, a tak došlo někdy až k jejich úplné likvidaci. Naproti tomu nové odrůdy a hybridy jako TARGET F1 byly zasažené výrazně méně nebo byly úplně zdravé.

Na závěr programu si velká část návštěvníků nakoupila semínka odrůd, které si vyhlédli na záhonech a při ochutnávce. Sleva 20%, kterou jsme pro tuto akci nabídli, určitě přišla vhod.

I tento Den otevřených dveří podpořili naši partneři – značky FISKARS, PLASTIA, KUBOTA, WEIKI a BIOCONT. Společně s námi přispěli do Tašky plné dárků, za což jim patří dík.

Ten největší dík však patří návštěvníkům, kteří k nám přijeli i z velké dálky. Děkujeme vám a těšíme se na další setkání.

Více informací na www.moravoseed.cz.

Komerční informace; zdroj: MoravoSeed