Zahrada

Oblíbená delosperma je nenáročná: Roste všude, kde je teplo

Tato jen asi deset centimetrů vysoká sukulentní trvalka je v posledních letech velkým hitem. V prodeji je během léta vícero druhů i kultivarů, které se vyznačují překrásnými sytě zbarvenými květy.

Delosperma
Zdroj: Shutterstock

Delospermy mohou být růžové, fialové, žluté nebo bílé. Rostlině nevadí celodenní pálící slunce, úpal, teplo ani sucho. Vyhovuje jí dokonce štěrkovitá půda. Dařit se jí tedy bude všude tam, kde jiné rostliny trpí. Na chráněných, slunných a teplejších místech vytváří souvislé porosty, uplatní se například i ve střešních výsadbách, suchých květinových zídkách či štěrkových záhonech, ale jen v teplejších lokalitách.

Květ delospermy
Atraktivní květy delospermy se naplno otevírají na slunném a teplém místě. | Zdroj: Shutterstock

Spolehlivě můžete delospermu pěstovat také v širších a nižších květináčích na slunných balkónech, terasách, schodištích nebo dvorech. I když je delosperma mrazuvzdorná, před zimou ji přeneste i s květináčem do chráněného chladného prostoru, kde nebude ohrožována nadměrnou vláhou. Dlouhodobější přemokření substrátu je nejčastějším důvodem, proč delosperma uhyne.

Dobrá rada: Při manipulaci s rostlinou buďte opatrní, snadno se poškodí.

Krok za krokem: Pěstování nenáročné delospermy

1. VÝSADBA. Koupené rostliny si můžete vysadit začátkem léta do hliněných květináčů. Použijte písčitoštěrkový substrát a okolo rostlin nasypte drobnější štěrk. Bude substrát zahřívat.

Výsadba delospermy
Zdroj: Shutterstock

2. ZÁLIVKA. I když jde o suchomilnou trvalku, občas jí dopřejte trochu vody. Na zavlažení nezapomeňte během nejparnějších letních dnů a po výsadbě.

Zálivka delospermy
Zdroj: Shutterstock

3. OČISTA. Průběžně odstraňujte odkvetlé květy. Podpoříte tím tvorbu dalších a rostlina se nevysílí tvorbou semen. Potřebná je i očista od suchých nebo poškozených listů.

Očista delospermy
Zdroj: Shutterstock

4. ROZMNOŽENÍ. Delospermu si snadno rozmnožíte pomocí vrcholových odřezků. Zakoření v substrátu, který je určený na rozmnožování.

Množení delospermy
Zdroj: Shutterstock

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů