Zahrada

Příprava zahrady na zimní spánek

Zahrada vyžaduje péči během celého roku, přesto právě podzim je obdobím, kdy práce vrcholí. Všechno živé se připravuje na zimní odpočinek a vegetační pauzu. Co je před zimou podstatné udělat, aby ji zahrada ve zdraví přečkala? Inspirujte se tipy odborníků z Hornbachu a ušetřete si na jaře zbytečné starosti nebo zklamání.

Zahrada vyžaduje péči během celého roku, přesto právě podzim je obdobím, kdy práce vrcholí. Všechno živé se připravuje na zimní odpočinek a vegetační pauzu. Co je před zimou podstatné udělat, aby ji zahrada ve zdraví přečkala? Inspirujte se tipy odborníků z Hornbachu a ušetřete si na jaře zbytečné starosti nebo zklamání.

Než přijde zima, je důležité na zahradě vykonat základní přípravu. Na seznamu úkolů mimo jiné patří sklizení ovoce, prořezání živého plotu a dřevin, vyčištění zahrady od opadaného listí, údržba nářadí a přístrojů a ochrana zimomřivých rostlin. Inspirujte si i dalšími zajímavými návody a tipy, které se týkají zahrady a pěstování rostlin.

Plná spižírna

Právě podzim je období sklizně úrody. Plody bobulovin je ideální trhat co nejdříve ráno se stopkami, jelikož takto vydrží déle. Zelenina se sklízí pozdě odpoledne, jelikož mnoho druhů odbourá přes noc nahromaděné dusičnany až po několika hodinách na sluníčku. Sloučenina dusíku a kyslíku obsažená v půdě je důležitá pro růst rostlin, pro člověka je ale při nadměrné konzumaci spíše zdraví škodlivá. Otlačeniny a malé zářezy, stejně jako deštivé, mrazivé počasí, vedou u úrody k jejímu rychlému zkažení. Ovoce vydrží nejdéle v chladné, tmavé místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu.

Dřeviny v top formě

Kdo svůj plot na podzim pořádně přistřihne, bude se moci na jaře radovat z vitálního a hustého listoví. Při stříhání je důležité, aby se nejprve odstranily poškozené a odlomené větve anebo větvičky, které se kříží nebo o sebe třou, a teprve poté se provedl tvarovací řez. Příliš vytáhlé větve se zkracují bezprostředně nad mladými výhonky. Po zastřižení by měl být živý plot ve své spodní části širší než ve své horní části.

Správné nářadí na prořezání výrazně ulehčí práci, například nůžky na větve for_q s kovadlinovým řezným systémem vyžadují asi o 30 % méně námahy. Pila for_q s teleskopickou rukojetí umožní pohodlné řezání větví i ze země. A akumulátorové nůžky na živý plot oceníte při delším stříhání. Veškerý potřebný sortiment včetně zahradního nářadí pořídíte v projektových marketech Hornbach se zárukou trvale nejnižších cen.

Podzimní listí – výživa pro rostliny

Stromy a keře na podzim shazují své listy. Ty padají na louku, do zahrad, na záhony. Vytváří koberec potencionálních živin, který je příliš cenný na jednoduché odstranění. Podzimní listí je ideální uložit do sběrné nádoby, kde se podle teploty přibližně za jeden rok přemění na kompost. Ten se hodí pro zlepšení půdy rostlinám, které jsou náročné na kypré podloží bohaté na úrodný humus. Rozkládání přírodního materiálu urychluje posekaná tráva a nadrcené větve. Pokud si chcete na velké zahradě práci s listím usnadnit, můžete použít Aku fukar na listí for_q FQ-ALB s regulovatelnou rychlostí foukání včetně TURBO módu.

Údržba nářadí a přístrojů

Po dokončení stříhání a řezání je mimořádně důležité očistit zahradní nářadí od rostlinných sekretů a smůly. Čepele a klouby ošetřete trochou oleje, díky čemuž tak nůžky zůstanou déle funkční.

Než přijdou první mrazy, postarejte se také o zavlažovací systém, hadice, postřikovače a zahradní čerpadla. Ukliďte je do mrazuvzdorných prostor, tak se vyhnou přímému vlivu mrazu. Nádoby na skladování dešťové vody – barely a sudy – překryjte, zaklopte nebo obraťte dnem vzhůru, aby během zimy do nich nenatekla voda z tajícího sněhu. Ta by při opětovném zamrznutí mohla sud roztrhat.

Atraktivní zimní ochrana rostlin

Jak v chladných měsících ochránit rostliny? Druh rostliny rozhoduje o tom, jakou ochranu je nutné zvolit. Exotické a středomořské rostliny je důležité umístit na chráněné a ne příliš chladné místo, jako jsou například dobře větrané obytné prostory, sklepy nebo zimní zahrady. U záhonových a kbelíkových rostlin odolných proti mrazu zpravidla postačí, pokud se ochrání pomocí juty, vliesové tkaniny, kokosových rohoží nebo fólií. V zimě je nutné dávat pozor, aby rostliny měly dostatečný přísun vody. V důsledku zmrzlé půdy by totiž mohly rychleji vyschnout. Zimní ochrana rostlin nemusí být fádní a smutná, ale můžete použít různé barvy a jutovými stužkami vytvořit okolo rostliny barevnou smyčku nebo mašli.

Nejste si jisti, jak připravit zahradu na podzim? Rádi vám poradí v oddělení zahrady projektového marketu Hornbach nebo se nechte inspirovat zajímavými aktualitami ze zahrady.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH