Zahrada

Ničí vám pes květiny a rostliny? Tyto 4 věci psi nesnášejí a díky nim se už k rostlinám ani nepřiblíží!

Pěstování květin a péče o zahradní stromky může být pro mnohé z nás relaxační aktivitou. Nicméně, pokud máte doma psa, můžete čelit problému, když váš čtyřnohý přítel začne květiny nejen obdivovat, ale také ničit nebo vyhrabávat. Naštěstí existuje několik domácích pomůcek, které mohou odvrátit jejich zájem od zahradních rostlin.

Pes se hrabe v zahradě mezi květinami
Zdroj: Shutterstock

Pachy, které psy nesnášejí

Psi mají velmi citlivý čich, který můžeme využít k ochraně našich rostlin. Existují určité vůně, které psy přímo nesnášejí, a které je efektivně odradí od ničení zeleně. Mezi takové pachy patří:

Alkohol: Jeho silný zápach funguje jako přirozený repelent.
Ocet: Ocet má intenzivní vůni, která je pro psy nepříjemná. Ředěný ocet můžete nastříkat na místa, kterých se má váš pes vyvarovat.
Citrusové ovoce: Vůně citrónu nebo pomeranče může psy rozčílit, proto je účinná při odstraňování jejich zájmu o zahradní rostliny.
Pálivé koření: Koření jako chilli nebo paprika je známo tím, že může dráždit sliznice a způsobit nepohodlí, a tudíž je vynikající pro odpudivé účely.

Aplikace koření a domácích pomůcek

Abyste zabránili ničení rostlin, můžete použít jednoduché metody, jako je posypání koření kolem rostlin. Papriku nebo mletý pepř můžete posypat přímo na zem nebo kolem květináčů. Tento způsob je efektivní zejména v místech, kde se váš pes často zdržuje nebo kde již dříve došlo k vyhrabávání rostlin. Když ucítí vůni pepře, ujde a k vašim květinám či jiným rostlinám se už nepřiblíží.

Speciální spreje proti kousání, které obsahují přírodní složky, jsou další alternativou. Tyto produkty jsou šetrné ke zdraví vašeho psa a zároveň odradí jeho zájem o rostliny.

Pes kýchá
Když ucítí vůni pepře, ujde a k vašim květinám či jiným rostlinám se už nepřiblíží. | Zdroj: Shutterstock

Alternativní metody ochrany

Kromě využití odpudivých vůní můžete zvážit také instalaci fyzických bariér. Malé ploty nebo dekorativní zahradní mříže nejsou jen estetickým doplňkem, ale mohou efektivně zabránit přístupu vašeho psa k rostlinám. Trénink poslušnosti a naučení vašeho psa, aby se vyhýbal určitým oblastem zahrady, je také užitečnou strategií.

Pes se hrabe v zahradě
Kromě využití odpudivých vůní můžete zvážit také instalaci fyzických bariér. | Zdroj: Shutterstock

Ochrana vašich květin a stromků před zvědavým psem nemusí být náročná. S využitím domácích repelentů a fyzických bariér můžete udržet svoji zahradu krásnou a bez poškození. Experimentujte s různými metodami a zjistěte, která z nich je pro vašeho psa nejúčinnější, abyste si mohli oba užívat čas strávený ve vaší zahradě.

GALERIE

Text: Juraj Koreň
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://fera.sk/ake-pachy-psy-neznasaju-zoznamte-sa-s-top-5.html