Zahrada

Nastal čas pro zazimování nadzemního bazénu

Podzimní noci jsou již studené, dny chladné, koupat už se nám nechce. Je čas zazimovat bazén. Ukážeme vám, jak na to. Není to žádná věda, zvládnete to snadno. A na jaře, na začátku nové koupací sezóny, dvojnásob oceníte péči, kterou jste bazénu teď věnovali.

Kdy se do zazimování pustit? A čím začít?

Zazimování proveďte nejpozději ve dnech, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a kdy je teplota vody v bazénu mezi 10 až 15 °C. Při zazimování začínáme tím, že vyjmeme bazénové schůdky, očistíme je a uskladníme. Poté vyčistíme vodu v bazénu od různých mechanických a organických nečistot, které tvoří viditelnou špínu. Tady pomůže hladinová síťka, velký kartáč a ideálně i bazénový vysavač. Následně vydezinfikujeme písek ve filtraci aplikací přípravku Azuro Chlor šok G – nasypeme ho za provozu filtrace přímo do skimmeru.

Automatický bazénový vysavač Reaction
Automatický bazénový vysavač Reaction je ideální pro kruhové i oválné nadzemní bazény. Pro dokonalé vyčištění má 2 filtrační vaky na hrubé a extra jemné nečistoty.

Ošetření vody

Nyní je čas na kontrolu a úpravu chemického složení vody. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 7,0 – 7,4 a množství chloru by mělo být 0,3 – 0,6 mg/l. Správné hodnoty snadno změříte pomocí testeru. K případné úpravě složení vody použijte přípravky Azuro Alkalita plus, Azuro pH minus nebo Azuro pH plus a Azuro Chlor šok G. Po úpravě musí běžet písková filtrace po dobu, než se voda promíchá, minimálně 24 hodin.

přípravek pro dezinfekci bazénové filtrace
Po vyčištění bazénu od viditelných nečistot je třeba pořádně vydezinfikovat písek ve filtraci. Zde nám efektivně pomůže přípravek Azuro Chlor šok G. Ten aplikujeme tak, že ho nasypeme za provozu filtrace přímo do skimmeru

Úprava výšky hladiny vody a očištění bazénu

Následně je třeba snížit hladinu vody asi 10 cm pod skimmer a místo bulvy vratné trysky našroubovat zátku vratné trysky. Pozor – pokud by na podzim či v zimě více zapršelo, a voda v bazénu by se kvůli tomu zvýšila, opět ji upusťte. Nyní přichází chvíle na očištění stěn bazénu pod i nad hladinou přípravkem Azuro Clear Forte. Přípravek naneste houbičkou na znečištěná místa, nechte 10 minut působit a poté houbičkou nečistoty odstraňte. Na závěr důkladně opláchněte vodou..

Odpojení hadic, filtrace, solárního ohřevu a tepelného čerpadla

Hadice je třeba odpojit a odstranit z nich veškerou vodu. Co se týče pískové filtrace, demontujte čerpadlo a vylijte z něj a z potrubí a hadic zbylou vodu. Na šesticestném ventilu nastavte pozici ZIMA, případně mezipolohy ODPAD a ZAVŘENO. Z nádoby a z čerpadla demontujte výpustní zátky a vypusťte zbylou vodou. Všechny součásti filtrační jednotky uložte na suchém místě chráněném před mrazem. Odpojte solární ohřev, odstraňte vodu ze všech jeho desek a ukliďte je do prostor, ve kterých nepoklesne teplota pod 0 °C. Pak odpojte tepelné čerpadlo od sítě a uzavřete obtokové ventily. Vypusťte z čerpadla vodu odšroubováním potrubí z obou přípojek filtračního okruhu. Zbylou vodu ve výměníku čerpadla vysajte do sucha. Ve výměníku čerpadla nesmí zůstat vůbec žádná voda. Našroubujte potrubí zpět, ale nedotahujte, aby se do čerpadla nedostaly nečistoty nebo voda.

přípravek proti růstu řas a tvorbě bakterií v bazénu během zimy
Aplikace přípravku Azuro Zima zpomalí, či zcela zabrání růstu řas a tvorbě bakterií v zimním období. Voda si tak zachová dobrou kvalitu i přes zimu a náklady na opětovné uvedení bazénu do provozu na jaře jsou podstatně nižší.

Použití přípravku Azuro Zima

Aplikujte přípravek Azuro Zima v dávce 1 litr na 10 m3, tedy na 10 000 litrů vody. Tento přípravek nezabrání zamrznutí vody, slouží k zazimování vody venkovních bazénů, zabraňuje růstu řas a usnadňuje čištění bazénu na jaře.

Zakrytí bazénu

Zakryjte bazén podzimní krycí plachtou, která chrání bazén před padajícími nečistotami. Jakmile udeří mrazy a na hladině se začne tvořit ledová tříšť, plachtu z bazénu sundejte, řádně vysušte a uskladněte do prostor, kde nemrzne. Váha napadaného sněhu a působení mrazu na podzimní krycí plachtu by totiž mohly poškodit její strukturu.

Krycí plachta Supreme pro nadzemní nebo polozapuštěné bazény
Krycí plachta Supreme je určena pro nadzemní nebo polozapuštěné bazény. Díky použití ochranné vrstvy Supreme Guard je pevnější a lépe odolává povětrnostním vlivům.

Závěrem

Nyní jsme tedy s veškerou prací u konce. Vidíte, zazimování bazénu je snadné, vlastní práce nezabere více než dvě tři hodinky. A pokud se o bazén a vodu v něm v průběhu roku pravidelně a dobře staráte, zabere vám zazimování ještě méně času… Užijte si krásně celou zimu! A na jaře hurá do vody!

Návod, jak zazimovat nadzemní bazén krok za krokem, najdete i na YouTube

Více informací o produktech na www.mountfield.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Mountfield

Nepřehlédněte