Poradna Zahrada

Musí mít suchá zídka betonový základ?

Dotaz: S manželkou jsme si pořídili nový pozemek, který je ovšem poměrně svažitý. Dočetl jsem se, že je možné svahy vyřešit pomocí suchých zídek, které by se mi i jako řešení líbily. Jsou nějaké zásady, které je třeba při stavbě dodržet? Musí být zídka vybavena betonovým základem, nebo se obejde i bez něj?

suchá zídka v zahradě

Odpověděla: Lucie Peukertová

Suché zídky opravdu vyřeší mnoho problémů na zahradě. Asi nejoblíbenější jsou hlavně z toho důvodu, že dokážou překonat terénní převýšení, a to elegantní a relativně levnou cestou. Betonový základ u opěrných zídek nebývá potřeba jen tehdy, pokud není zídka příliš vysoká, tedy více než jeden metr, a není na ni vyvíjen velký tlak. Pokud by to hrozilo, je třeba zídku vybavit betonovým základem a zvážit, zda raději nepostavit zídku se stavebním pojivem. Pokud ale podmínky tuto úpravu nevyžadují, musíte i tak zídku zapustit pod úroveň terénu – nikdy základový kámen nepokládejte na rostlý terén.

Pod nejníže položeným kamenem by měla být vytvořena drenáž o mocnosti přibližně 40 cm. Do drenáže se většinou ještě pokládá drenážní trubka pro odvod vody, a to hlavně v případě těžké jílovité půdy. Mezi rostlým terénem a štěrkem by měla být položena geotextilie. Další důležitou zásadou je správné pokládání kamenů, které by se měly v řadách vykrývat. To znamená, že by neměly vznikat křížové spáry, které by stavbu destabilizovaly.


Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz.