Zahrada

TESTOVALI JSME: MURRAY EQ 500X

Sekačka s typovým označením EQ 500X je jedna z NOVINEK minulé sezony. Ačkoliv nám svým NETRADIČNÍM designem trochu připomíná americké stroje, chová se jako typicky EVROPSKÝ STROJ s nejlepšími vlastnostmi.

Stroj jsme od dovozce dostali zabalený v krabici. Po jejím otevření není sekačka pod vrstvou krycích materiálů téměř vidět – po vybalení ale zajásá nejeden chalupář, který bude sekačku převážet. Díky praktickému řešení sklápění rukojetí se v transportní poloze dá převézt v kterémkoliv hatchbacku s větším zavazadelníkem (VW Golf, Škoda Rapid Spaceback….).

Všimněte se použitých plastů na sekačce – jsou jak vpředu, tak vzadu a vlastně tak tvoří část sekačky. Díky jejich tuhosti se ale sekačka nijak nekroutí, navíc v provozu je i díky tomu stroj značně kultivovaný.

Ovládací hrazdy jsou dále od sebe, měkčená plocha hlavní trubky však omezuje únavu rukou. Sklopení celé rukojeti je zcela jednoduché díky dvěma šroubům s plastovou hlavicí. Rukojeť lze v polovině ,,zlomit“ díky dvěma šroubům, které jsou opatřeny zelenými madly. V tomto místě se také trochu netradičně přenastavuje výška řidítek podle požadavku obsluhy.

Murray patří do malé skupiny sekaček, které se hlukově podařilo vyladit tak, že mohou být v základu vybaveny sběracím nožem. Bezproblémově si poradí i s trávou vlhkou nebo přerostlou. Chválíme precizní kryt řemene a ochranný rám převodovky pojezdu.

Sběrací koš: tak zrovna tento můžeme vychvalovat až do nebes, díky plastovému náběhu, kterým jej zasunete do vyhazovacího otvoru, si při jeho přeplnění (každý holt nevysleduje v prvních chvílích jeho naplnění tak, aby nezacpal výhoz) nezašpiníte vůbec ruce. Náběhem totiž většinu trávy z výhozu odstraníte už při sejmutí koše ze sekačky.

Motor od Briggsu, označený 575EX, je dnes jeden z úplně nejlepších malých sekačkových motorů. Na záběr 46 cm takřka ideální. Ze zdvihového objemu 140 ccm generuje běžných 4,5 HP maximálního výkonu, konkurenci však sráží ruce jak startovatelností, tak kultivovaným chodem a spotřebou. Za hodinu v nádrži ubyde kolem 0,5 litru paliva. Rozvod OHV, komfortní tlumič výfuku a autosytič Ready Start patří do základní výbavy.

Sečení je velmi silnou stránkou modelu – skvěle sbírá i mulčuje. Díky ohromným zadním kolům o průměru 280 mm na ložiscích se krásně objíždějí překážky a různě kličkuje kolem stromků a keřů v zahradě. Koš byl vždy dokonale naplněn. Když si sekačku vyzkoušíte, máte pocit, jako by jste pracovali s mnohem větším strojem.

Celkově si Murray odnáší velmi dobré ohodnocení. Při práci sekačka nepřenáší vibrace do rukou, motor nastartuje i slabší žena a pokud nemáte čas posekat a tráva přeroste, nemusíte se obávat problémů. Cena činí necelých 12 tisíc, kdo tolik financí nemá, může sáhnout po slabším provedení s motorem BS 500E.

TECHNICKÁ DATA

Šasi: ocel s ochranným nástřikem, záběr sečení 46 cm, přední a zadní část z plastu

Nápravy: přední kola 200 mm uložená kluzně, zadní 280 mm na valivých ložiscích, nastavení výšky sečení centrálně v rozsahu 28 až 92 mm a šesti polohách

Sečení: nůž High Lift, mulčování v základní výbavě (klín do vyhazovacího tunelu)

Koš: tkaninový o kapacitě 60 l, plastové dno, náběh pro vyčištění výhozu při sejmutí ze sekačky

Pojezd: jednorychlostní, cca 3 km/h; spínání pojezdu napínáním řemene převodovkou

Motor: Briggs and Stratton 575EX Series, OHV; objem 140 ccm, výkonová kategorie 5 HP; objem oleje 0,5 l; nádrž paliva 0,8 l

Celková hmotnost: 32 kg