Zahrada

Mravenci v zahradě? Poradíme jak se jich zbavit

Nejhorší je jarní rojení a během léta pak mraveniště v záhonech, ale i v sazenicích jahod. Jak se jich zbavit?

Škůdci v podobě mravenců se v našem bytě ocitnou zcela nečekaně, a jestliže usoudí, že jim poskytujeme, byť nevědomky, dostatečné množství potravy, zabydlí se a velmi rychle se začnou rozmnožovat. Často trvá i několik týdnů, než najdeme jejich domovskou lokalitu. Teď, v jarním období, pronikají do obytných prostor především mravenci domácí (Lasius emarginatus) a mravenci obecní (Lasius niger). Útočí prakticky na veškeré uskladněné potraviny jako je cukr, koření, čokoláda, pečivo či mouka. Jako prevence proti nenadálému útoku mravenců poslouží uzavíratelné dózy na potraviny, do kterých nemají šanci proniknout. Pro likvidaci pak je na místě použít některý z celé řady přípravků. Jsou to návnadové přípravky v prášku a granulích, postřiky i spreje a v poslední době velice oblíbené gely a nástrahové staničky.

Mravenci v zahradách

Mravenci ale škodí i v zahradách. Objevují se velmi brzy na jaře, jakmile se půda dostatečně prohřeje. Upravují své staré kolonie, shánějí potravu pro larvy – na rašících ovocných stromech, zejména na hrušních, nakousávají květní pupeny. Velmi často poškozují trsy jahodníků jak měsíčních, tak velkoplodých. Vegetační vrcholy (srdíčka) zanášejí zeminou. Listy vlivem kyseliny mravenčí žloutnou, na okrajích často zkadeří. Plody, pokud se vyvinou, jsou zakrnělé, většinou však napadené rostliny nekvetou. V ovocných zahradách škodí mravenci podrýváním kořenů ovocných stromů, zeleniny a květin a vynášením půdy na povrch. Škodí i tím, že na svém těle a v zažívacím traktu roznášejí výtrusy moniliosy a jiných hnilob ovoce, navštěvují kolonie škodlivého savého hmyzu, zejména mšic, larev mery hrušňové, larvy i samičky červců, především puklice švestkové. Olizují jejich sladké exkrementy a chrání je při tom před jejich přirozenými nepřáteli, zejména před blanokřídlým hmyzem.


Mravenci mají velmi dobře vyvinutý a citlivý čich. Pokud jste vyčerpali řadu lidových metod a nic nezabírá, nebo pouze dočasně, nezbývá než zásah razantní. Možným řešením je použití přípravku (granulátu) na hubení mravenců. Má rychlé působení a dlouhodobý efekt – ničí i hnízda. Je vhodný pro dům, terasu i chodníky. V nabídce jsou požerová návnada a tekutý roztok ke kontaktnímu hubení. Přípravky naléváme nebo sypeme kolem zdí, do spár nebo štěrbin. Nemusíme se bát použití ani tam, kde pobíhají domácí mazlíčkové, přípravek je pro ně „nevábný“ a nepozřou jej.

Domáci rady a tipy

  • Pěstování máty, eukalyptu, bazalky či levandule, které mají silné aroma, mravence odpuzuje.
  • Pod oknem zasadíme cibuli, česnek nebo řebříček a mravencům se nebude chtít putovat přes voňavé záhony.
  • Na místo, kde se mravenci hromadí, nastražíme osolený celer posypaný skořicí, což způsobí, že se za pár dnů odstěhují.
  • Do míst, kde se objeví mravenci, a na pravidelné cestičky dáme aromatické látky: jalovcový list, kerblík, skořici, majoránku, hřebíček. Mravenci urychleně opustí takový prostor.
  • Vysušenou kávovou sedlinu nadrobíme a nasypeme do cesty nebo přímo na mravence, ti se urychleně odstěhují.
  • Do cestičky jim připravíme papír a na něj kvasnice s cukrem či medem, mravenci po pozření umírají.

Granulovaná nástraha proti mravencům 140g

Komplexní řešení proti mravencům uvnitř a v blízkém okolí domu. Granulovaná nástraha ochrání váš rodinný dům, byt či chatu před mravencem černým, ale i dalšími druhy mravenců přicházejících do budov z venku. Použít jej můžete na balkonech, terasách, příjezdových cestách, chodnících i pěšinách. Balení vystačí až na 14 hnízd (10 g přípravku na 1 m2 plochy, kde mravenci žijí, nebo na 1 hnízdo). Obsahuje benzoesandenatonium – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácími mazlíčky.

nástraha proti mravencům

  • ochrání váš rodinný dům, byt, chatu či blízké okolí před mravencem černým, ale i dalšími druhy mravenců
  • likviduje všechny druhy mravenců přicházejících do budov z venku
  • hubí všechny druhy mravenců na balkonech, terasách, příjezdových cestách, chodnících a pěšinách
  • balení vystačí na až na 14 hnízd (10 g přípravku na 1 m2plochy, kde žijí mravenci nebo na 1 hnízdo mravenců)
  • obsahuje benzoesandenatonium – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácími mazlíčky

Nástraha proti mravencům (domečky)

je určen k hubení mravenců, kteří se vyskytují v budovách (obytné domy, byty, provozy, sklady apod.) nebo jejich nejbližším okolí. Nástraha je přijímána mravenci jako potrava a je zanášena do hnízd, kde působí i na další členy kolonie (larvy a královny). Obsahuje Bitrex – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácím mazlíčkům. Účinnost po dobu min. 4 týdnů a nezapáchá.

domečky proti mravencům

  • nástraha na mravence – domečky, kteří se vyskytují v budovách nebo jejich nejbližším okolí
  • nástraha je přijímána jako potrava a zanášena do hnízd
  • působí tedy na celou kolonie (larvy i královny)
  • účinkuje po dobu min. 4 týdnů
  • bezpečný – návnada v krabičce, a bez zápachu
  • obsahuje Bitrex – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácím mazlíčkům

Tekutá nástraha (gel) proti mravencům®

Přípravek je určen k hubení mravenců vyskytujících se v budovách (obytné domy, byty, provozy, sklady apod.) nebo jejich okolí – mravence obecného (i jiné příbuzné druhy) a mravenců farao. Nástraha je požerová a je dělnicemi zanášena do hnízd, kde působí i na další členy kolonie (larvy a královny). Obsahuje Bitrex – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácím mazlíčkům. Účinnost min. 4 týdny.

gel proti mravenům

  • tekutá nástraha na mravence, kteří se vyskytují v budovách nebo jejich nejbližším okolí
  • účinkuje na mravence obecného i mravence farao
  • nástraha je přijímána jako potrava a zanášena do hnízd
  • minimální účinek až 1 měsíc
  • obsahuje Bitrex – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácím mazlíčkům

Text: Ing. Ludmila Dušková, SBM Life Science
Foto: autorka, archív firmy, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů