Zahrada

KVĚTY LÉTA

Hřejivá žlutá, sytá červená či výrazná oranžová – to jsou barvy na začátek jara. V horkém červenci však dobře padne květ v růžovofialové, či dokonce v CHLADIVÉ MODRÉ barvě.Vyberte si z nabídky právě KVETOUCÍCH KEŘŮ a TRVALEK toho nejpříjemnějšího partnera na letní rozpálené dny.

Když začne kvést tato kráska ve vaší zahradě, budou o tom vědět i všichni vaši sousedé. Této krasavici totiž nestačí jen dokonalý vzhled, ale svůj šarm podtrhuje i exkluzivním parfémem.


Komule Davidova je krásně vonící keř, jemuž nemohou odolat ani motýli, čmeláci či včely. Jelikož je obrovským lákadlem pro medonosný hmyz, vysazujte ji raději trochu dál od terasy. Má ráda slunné polohy a humózní půdu. Je ideální do chráněného záhonu na konec zahrady, kde jí neublíží mrazivý zimní vítr. Určitě si zamilujete fialovou odrůdu „Dubonnet“, bílou „White Boquet“, či červenou „Royal Red“.

MISTR PROMĚN

Kakost je neuvěřitelně přešlechtěný rod. Existuje tolik druhů a odrůd, že byste některé ani nezařadili do stejného rodu.


Kakosty jsou velmi tolerantní a rostou na slunci, v polostínu i ve stínu. Jsou ideální výplňovou trvalkou, kterou můžete sadit do podrostu velkých keřů všude tam, kde se těžce odstraňuje plevel. Pokud kakost alespoň dvakrát ročně přihnojíte, bude obsypaný záplavou krásných květů, jinak je to zcela nenáročná trvalka. Určitě si vyberete z velkého množství druhů a odrůd, ale tyto jsou opravdu krásné a vděčné: „Cambridge“, „Spessart“, „Espresso“.

PRINCEZNA S RODOKMENEM

Hortenzie pochází z Asie, ale v Evropě je už poslední dvě staletí jako doma. S jejím názvem se spojuje romantický příběh francouzského botanika a jeho velké lásky – dívky jménem Hortenzie.


Hortenzie jsou náročné na kvalitu půdy a pokud je vysadíte na slunce, tak i na dostatečnou zálivku. Barva květů je přímo závislá na půdní chemické reakci. Platí to i v případě modrokvětých odrůd. Pokud nemá substrát dostatečně nízké pH, barva modrokvěté odrůdy se mění na růžovofialovou, barva fialové odrůdy na růžovočervenou, neměnné jsou jen bílokvěté a červenokvěté odrůdy. Nádherná je modrá hortenzie „Bela“.

Text: Martin Čurda

Foto: thinkstock.cz