Zahrada

Květinová zahrada s pergolou

Rekonstrukce této zahrady dopadla nad očekávání. K jejímu krásnému výsledku však velkou měrou přispívají i pečliví majitelé.

okrasna zahrada

Na širším pásu pozemku vedle staršího venkovského domu byla kdysi, kromě části se zapleveleným trávníkem, užitková zahrada se starým skleníkem a několika ovocnými stromy. Domácí se přibližně před osmi lety rozhodli pro změnu. Oslovili jen jednoho zahradního architekta, jehož práce se jim velmi líbily, a to navzdory tomu, že ho neměli zrovna po ruce.

květinová zahrada

Zatímco oni žijí v jedné části země, Zoltán Nagy působí na druhém konci. Jelikož by realizace pod vedením Zoltána rekonstrukci značně prodražila, dohodli se na vypracování projektu a potom už jen na výsadbě zeleně. Na všechny přípravné i stavební práce související s navrženými zpevněnými plochami, zídkou, jezírkem a pergolou si majitelé pozvali místní řemeslníky.

květinová zahrada

Dokonalá páče

Na výsledné podobě zahrady se po měsících a létech podepisuje především práce majitelů. Zoltán říká: „Dobrá péče je pro krásnou zahradu klíčová. V tomto případě se o ni domácí opravdu příkladně starají. Kdykoli sem přijdu na návštěvu, je doslova ve stoprocentním stavu.“

květinová zahrada

S velkou vášní se věnují trávníku. Milují uhlazený „koberec“, jako je na golfovém hřišti, proto si ho i nechali specializovanou firmou položit. Sekají ho denně pomocí vřetenové sekačky, která zanechává čistý řez bez roztřepených konečků náchylných ke žloutnutí. To by věru nešlo, kdyby tu pobíhal pes. Zde se však úspěšně podařilo na jednom místě sladit zálibu v krásné zahradě s chovem psa.

Velký pes a zahrada

Zoltán vzpomíná: „Jedním z požadavků byl výběh pro vlčáka. Velký pes dokáže zeleň pořádně zničit. Zároveň je nutné, aby se vyběhal. Proto jsem pro něj vymyslel výběh vedle okrasné zahrady. Je to linie široká asi jeden a půl metru, ohrazená nižším plotem, která vede od domu vedle sousedova plotu až k přední bráně. Je vysypaná jemným makadamem, který nezraní tlapky. Aby pes neztratil kontakt se zahradou a majiteli, v záhoně jsou podél plotu ponechané mezery, které mu slouží jako výhled.“

Toto řešení je velmi praktické. Spokojeni jsou domácí, protože mají krásnou zahradu, ale i pes, který nemusí být zavřený v neútulném izolovaném kotci.

květinová zahrada


Hlavní záhon

Ze šíršího pásu původní zahrady se ukrojilo z obou stran. Z jedné pro psí výběh, z druhé pro příjezdovou cestu. Proto zůstalo místo „pouze“ na jeden pořádný záhon s trvalkami, stromy a jednou souvislou plochou dokonalého trávníku.

květinová zahrada

Stromy, jeřabiny ptačí, jsou vysazené v pravidelných odstupech. Pod nimi najdete nižší keře, růže a množství kvetoucích trvalek. Proč Zoltán zvolil právě jeřabinu? „Vybral jsem ji z několika důvodů. Jde o domácí druh, kterému se v této oblasti velmi daří. Z prostorového hlediska jde o středně velký druh spíše s menší korunou, takže ani v dospělosti nezacloní celou plochu. Je to také vizuálně zajímavá dřevina, na jaře bohatě kvete, na podzim zpestří zahradu barevnými plody a listy. Plody sem také přitahují hodně pěvců.“

zahrada s pergolou

Květinovou krásu výsadeb doplňuje v létě množství letniček. Vysazuje je majitelka, hlavně převislé petúnie, aby zkrášlila terasu, či krásenky, aby ozvláštnila záhon, oboje v růžových tónech.

okrasna zahrada

Zahradní architekt: Ing. Zoltán Nagy, www.grandgarden.sk
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Grand Garden