Zahrada

Kaktusy, které vydrží i teploty do -25 °C? Nechte se zlákat na opuncie

Pěstovat kaktusy venku je možné i v našich podmínkách. Pokud se vám zamlouvá představa kaktusového zátiší na zahradě, je opuncie pro vás správná volba.

jak pěstovat opuncie na zahradě
Zdroj: iStock

Mezi nejznámější kaktusy, vhodné k celoročnímu pobytu venku, patří rod Opuntia. Samozřejmě, jsou-li splněny určité podmínky pěstování. Jde o poměrně rozsáhlý rod, do kterého se řadí téměř 300 druhů. Pro rostliny, známé i pod českým názvem nopál, jsou typické pevné, ploché a vzájemně propojené články s poměrně velkými trny. Kromě nich jsou články pokryty i trny velmi drobnými, které se lehko uvolňují a při neopatrné manipulaci se zapichují do kůže. Ale kvetou nádherně, a to bílými, růžovými a žlutými, někdy též oranžovými nebo červenými květy.


V ideálních podmínkách se rychle rozrůstají do šířky a vytvářejí souvislejší porosty. Vyniknou dobře všude tam, kde chceme, aby upoutaly pozornost: na terasách, ve skalkách a na jiných dobře viditelných místech. Známé jsou jejich jedlé plody, které oloupeme a konzumujeme jako osvěžující ovoce. V našich podmínkách ale úrodu nepřinášejí – a pokud ano, tak pouze výjimečně. Při výběru druhu do zahrady dáváme pozor na mrazuvzdornost – některé snesou jen slabý mráz, jiné vegetují i v teplotách od -12 do -25 °C.

Stanoviště

Volíme co nejslunnější a nejteplejší stanoviště chráněné před větrem, obvykle na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní straně. Půda musí být dostatečně propustná, ideálně štěrková nebo písečná, s mírně zásaditou půdní reakcí. Pokud je půda nevyhovující, můžeme ji upravit a vytvořit pro rostliny samostatný záhon.

Pěstujeme opuncie: výběr stanoviště
Zdroj: iStock

Výsadba

Vhodné období pro výsadbu je jaro (duben až červen). Vysazujeme jen dobře zakořeněné jedince s kořenovým balem do stejné hloubky, v jaké rostli v květináči. Nevysazujeme samostatné články, které hůře zakořeňují a během první zimy trpí. Po výsadbě nezavlažujeme, ale asi dva týdny stíníme. První rok nepřihnojujeme. Kolem rostlin nasypeme do výšky asi 7 cm štěrk nebo drobné kamenivo. Tato vrstva pomůže zadržet v půdě správnou teplotu a zamezí růstu plevele.

Výsadba: duben, květen, červen
Řez a čištění: duben, květen
Zazimování: leden, únor, březen, duben, listopad, prosinec

Péče

Co se týká vláhy, postačí běžné srážky. Pouze mladší rostliny můžeme během delšího období sucha opatrně zalít. Mezi každou další zálivkou však musí substrát na několik dní dobře proschnout. Hnojivovou zálivku stačí aplikovat jednou ročně zjara. Důležité je správné zazimování, které zvyšuje jejich mrazuvzdornost. Nezasypáváme je suchým listím ani nezakrýváme chvojím. Na konci podzimu k nim jako oporu nainstalujeme pevné konstrukce a porost zakryjeme například polykarbonátovými deskami (lexanem).

Náš výběr druhů

Opuntia phaeacantha

Exoticky působící druh s více variantami. Některé jsou dostatečně odolné (například var. Camanchica), jiné se hodí jen do nejteplejších oblastí. Květy jsou žluté, bílé nebo červené. Mrazuvzdornost cca do -15 °C.
v. × š.: 30 × 40 cm

Opuntia polyacantha var. erinacea

Atraktivní druh s oválnými až podlouhlými články a růžovými nebo žlutými květy. Má dlouhé ostny. Vytváří husté trsy a rychle se rozrůstá. Patří mezi nejvíc odolné druhy a využívá se i k výsadbě střešních zahrad. Mrazuvzdornost cca do -20 až -25 °C.
v. × š.: 30 × 40 cm

Opuntia fragilis

Má článkovité, oválnější stonky rostoucí v trsech. Kvete žlutě, červeně nebo oranžově. Patří k dobře odolným druhům, snese i jílovitější půdu. Tuto opuncii můžeme pěstovat i v nádobách. Mrazuvzdornost cca do -20 až -25 °C.
v. × š.: 20 × 40 cm

Opuntia humifusa

Tvoří atraktivní, ploché a mírně trnité trsy. Květy jsou širší a dlouhé, žluté nebo žlutočervené. Rychle roste a vytváří souvislejší porost. Rostlinu musíme občas pročistit od suchých částí. Mrazuvzdornost cca do -20 až -25 °C.
v. × š.: 10 × 30 cm

Opuntia violacea

Vyznačuje se mohutnějším růstem a většími články, které se v zimě zbarvují do fialova až bordó. Květy jsou žluté s oranžovým středem. Často namrzá, zjara ale znovu obroste do krásy. Vyžaduje kvalitní ochranu před mrazem. Mrazuvzdornost cca do -12 °C.
v. × š.: 70 × 40 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů