Poradna Zahrada

Jak vyřešit zálivku užitkové zahrady během dovolené?

Dotaz: S rodinou se chystáme na delší dovolenou, tak řešíme, co si počít se zeleninovými záhony na zahradě. Nechceme riskovat a zeleninu jen tak ponechat napospas počasí. Je nějaký způsob, jak jim zabezpečit zálivku?

zavlažovací systém pro zeleninu v podobě kapkovací hadice
Zdroj: Shutterstock

Odpověděla: Lucie Peukertová

Užitková zahrada se bez zálivky během léta obejde jen těžko. Potřebu zálivky lze snížit mulčováním povrchu záhonů. Záhony lze ovšem zalévat i bez vaší přítomnosti, a to pomocí automatického zavlažovacího systému.

Náš tip: Mulčovací materiály – šikovní pomocníci do zahrady

Nejčastěji se pro zálivku zeleninových výsadeb používají kapkovací hadice uložené na půdní povrch, některé druhy zeleniny lze ale také zalévat rozprašovači nebo podmokem. Ovládací jednotka komunikuje se závlahovým čidlem, takže se sepne v době sucha, zatímco při deštích se zálivka nespustí. Tato varianta je pro zahrádkáře na dovolené zřejmě nejvhodnější, je ovšem nutné zabezpečit dostatečné množství vody pro zálivku.

Další možností, která je vhodná spíše pro kratší období nepřítomnosti, je zabudování porézních keramických nádob k jednotlivým rostlinám do půdy. Voda tak postupně prosakuje stěnami ke kořenům. Tento způsob zálivky se hodí hlavně pro zeleninu náročnější na vodu a pro druhy většího vzrůstu, jako jsou například tykve či melouny.


Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů