Zahrada

Jak si poradit s mravenci

Taky vás nejen na zahradě, ale i doma trápí mravenci? Loňský teplý rok jim doopravdy přál…

mravenci

Naši čtenáři často píšou: Měli jsme s nimi neustálé problémy jak doma, tak i na zahradě. Nejhorší bylo jarní rojení mezi okny a během léta pak mraveniště v záhonech, ale i v sazenicích jahod. Prosím poraďte, jak se jich zbavit.

Škůdci v podobě mravenců se v našem bytě ocitnou zcela nečekaně, a jestliže usoudí, že jim poskytujeme, byť nevědomky, dostatečné množství potravy, zabydlí se a velmi rychle se začnou rozmnožovat. Často trvá i několik týdnů, než najdeme jejich domovskou lokalitu. Teď, v jarním období, pronikají do obytných prostor především mravenci domácí (Lasius emarginatus) a mravenci obecní (Lasius niger), kteří zde útočí na uskladněné potraviny jako cukr, koření, čokoláda, pečivo či mouka. Jako prevence proti jejich nenadálému útoku poslouží uzavíratelné dózy na potraviny a dobře těsnící okna i dveře.

Mravenci ale škodí i v zahradách. Objevují se velmi brzy na jaře, jakmile se půda dostatečně prohřeje. Upravují své staré kolonie, shánějí potravu pro larvy – na rašících ovocných stromech, zejména na hrušních, nakousávají květní pupeny. Velmi často poškozují trsy jahodníků jak měsíčních, tak velkoplodých. Vegetační vrcholy (srdíčka) zanášejí zeminou. Listy vlivem kyseliny mravenčí žloutnou, na okrajích často zkadeří. Plody, pokud se vyvinou, jsou zakrnělé, většinou však napadené rostliny nekvetou.

mravenciV ovocných zahradách škodí mravenci podrýváním kořenů ovocných stromů, zeleniny a květin a vynášením půdy na povrch. Škodí i tím, že na svém těle a v zažívacím traktu roznášejí výtrusy moniliosy a jiných hnilob ovoce, navštěvují kolonie škodlivého savého hmyzu, zejména mšic, larev mery hrušňové, larvy i samičky červců, především puklice švestkové. Olizují jejich sladké exkrementy a chrání je při tom před jejich přirozenými nepřáteli, zejména před blanokřídlým hmyzem.

Mravenci mají velmi dobře vyvinutý a citlivý čich. Pokud jste vyčerpali řadu lidových metod a nic nezabírá, nebo pouze dočasně, nezbývá než zásah razantní. Možným řešením je použití přípravku (granulátu) na hubení mravenců. Má rychlé působení a dlouhodobý efekt – ničí i hnízda. Je vhodný pro dům, terasu i chodníky. V nabídce jsou požerová návnada a tekutý roztok ke kontaktnímu hubení. Přípravky naléváme nebo sypeme kolem zdí, do spár nebo štěrbin. Nemusíme se bát použití ani tam, kde pobíhají domácí mazlíčkové, přípravek je pro ně „nevábný“ a nepozřou jej.

Text: Ing. Ludmila Dušková
Foto: autorka, isifa/Shutterstock