Interiér

Máte doma mravence? Zbavte se jich jednou provždy

Asi každý z nás se někdy setkal s tím, že s jarem a letní sezónou se mu doma objevili mravenci. Jedná se o poměrně nepříjemný problém, který je potřeba vyřešit. Není však nutné kupovat drastické chemické přípravky. Poradíme vám, jak si s mravenci můžete poradit zcela jednoduše přírodními prostředky.

mravenci v bytě
Zdroj: Shutterstock

Ocet a voda

Kvasný lihový ocet je účinným pomocníkem v boji s mravenci. Jeho kyselost prostě nesnesou. Stačí jej smíchat v poměru 1 : 1 s vodou a nalít do rozprašovače na květiny. Postříkejte oblast, kde se mravenci vyskytují. Ocet zničí mravenčí feromony, které mravenci používají k označování míst a cestiček. Dělají to tak proto, aby se vzájemně informovali o tom, kde ostatní mohou najít potravu. Bez tohoto označení se mravenci ztratí a již nebudou schopni najít zdroj potravy.

Ocet
Zdroj: iStock

Citrónová kůra

Dalším šikovným pomocníkem, kterého mravenci doslova nesnáší, je citrónová kůra. Vadí jim její vůně. Pakliže umístíte kousky citrónové kůry do oblasti, kde se vyskytují, můžete si být jisti, že zmizí. Citrónová kůra navíc příjemně provoní váš prostor, tak proč to nezkusit?

Káva

Většinu z nás vůně kávy přitahuje, pro mravence je účinným odpuzovadlem. Zbyla-li vám z turecké kávy kávová sedlina, můžete ji prakticky využít k odstranění těchto drobných živočichů z vašeho obydlí, a to tak, že ji umístíte například na sáček do míst, kde se mravenci objevují. Jiným a o něco čistším řešením je smíchat kávu s vodou a nalít tuto směs do rozprašovače. Aplikujte ji všude tam, kde se mravenci vyskytují.

káva
Zdroj: Shutterstock

Borax a cukr

Borax si můžete sehnat volně na internetu. Jedná se o bílý prášek, jehož využití je opravdu širokospektré. Nejvíce je ale využívaný právě pro odstraňování škůdců a poté v zahradě. V případě hubení mravenců se jedná o trochu drastičtější řešení oproti těm předchozím, avšak je velmi účinné.

Smícháte-li borax a cukr v poměru 1 : 3 a rozpustíte-li tuto směs v malém množství vody (takové množství, které se vejde do plastového víčka od láhve), získáte směs, kterou umístěte nejlépe právě ve víčku do oblasti, kde se mravenci objevují. Mravenci budou přitahováni vůní cukru, avšak jakmile jej pozřou, borax rozleptá jejich trávicí trakt.

Mátový nebo eukalyptový olej

Aromatický mátový nebo eukalyptový olej, záleží na vašich preferencích, je nejen úžasným pomocníkem při aromaterapii, ale rovněž při vypořádávání se s mravenci. Zakupte si jeden z nich a vyzkoušejte jej smíchat v poměru 1 : 1 s vodou. Nalijte směs do rozprašovače a opět postříkejte oblasti, v nichž se mravenci vyskytují.

eukalyptový olej
Zdroj: Shutterstock

Sůl

Pro sůl najdeme skvělé uplatnění nejen v zahradě při odstraňování slimáků, ale právě také v domácnosti při boji s mravenci. Stačí ji nasypat do míst, v nichž se mravenci pohybují. Případně si můžete vytvořit roztok s vodou, jímž můžete postříkat postižené oblasti. Mějte na paměti, že může vytvořit malé bílé mapy. V tomto případě proto dbejte na to, abyste ji nenanášeli na citlivé povrchy.

Křída

Opravdu krajním řešením také může být použití křídy, jejíž vůni mravenci přímo nesnáší. Nakreslete si čáry do oblastí, v nichž se mravenci vyskytují. Nebudou ji moci překročit.

Mějte na paměti, že tyto přírodní metody mohou být účinné jen proti určitým druhům mravenců. Navíc zabírají pomaleji než klasické chemické přípravky. Preferujete-li ale přírodní řešení, určitě stojí za pokus naše rady vyzkoušet.

Autor: Claudie Kornelová
Zdroj: How To Get Rid Of Ants– Doris Walker, How To Get Rid of Ants: Effective Methods of How To Get Rid of Ants in Your House – Carter Cathleen
14 způsobů, jak se zbavit mravenců v domácnosti i na zahradě (dewolf.cz)
Jak se zbavit mravenců v domě i na zahradě: Babské rady, které fungují – Abecedazahrady.cz (dama.cz)
Foto: iStock, Shutterstock