Poradna Zahrada

Dítě v zahradě: Rostliny, které raději (ne)vysázejte

Dotaz: Plánujeme založení zahrady na malém pozemku u městského domu. Máme dnes již ročního syna, který vše neustále ochutnává. Jaké rostliny bych do zahrady neměla sázet? Mám se zaměřit pouze na jedlé rostliny nebo mohu sázet i rostliny okrasné?

dítě v zahradě

Odpovědela: Lucie Peukertová, zahradní architektka

Pro každé dítě je zahrada skvělým prostředím pro pohyb a poznávání nových věcí. Pravdou je, že malé děti bohužel rády zkoumají i to, co rozhodně do úst nepatří. Ne zcela pozitivní zprávou je, že většina okrasných rostlin je nejedlá, a některé jsou dokonce i jedovaté. Nicméně ne každá rostlina vaše dítě bude lákat k ochutnávce.

Snažte se do zahrady raději nesázet rostliny s jedovatými plody, ty budou pro dítě atraktivní ještě mnoho let. Určitě bych se vyhnula prudce jedovatým rostlinám. Náprstníky (Digitalis) obsahují alkaloidy v každé své části a z vlastní zkušenosti vím, že i jejich jemné listy děti lákají, natož pak zvonkovité květy. Naopak zcela bezpečné budou bylinky, do výsadeb určitě vysaďte rostliny označované jako drobné ovoce, ty váš potomek jistě ocení při zdravé ochutnávce.

Všeobecně ovšem platí, že malé dítě na zahradě nemůžeme nechat bez dozoru, proto se určitě nemusíte obávat všech rostlin, které nejsou jedlé, děti s tímto sortimentem přijdou do styku i ve volné přírodě, je jen na nás, jak je ochráníme a jak jim situaci vysvětlíme. Za zvážení stojí také použití alergenů a rostlin se silnými trny, i ty pro malé děti představují jisté nebezpečí.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů