Zahrada

Chcete si v zahradě uchovat tytéž rostliny více let? Sáhněte po trvalkách, které odolají i mrazům

Chcete-li, aby vás rok co rok těšily tytéž rostliny v zahradě, měli byste sáhnout po odolných trvalkách. Toto jsou ty nejlepší druhy.

mix trvalek v záhonu v zimě
Zdroj: Shutterstock

Trvalky jsou trvalé rostliny. Od letniček a dvouletých rostlin se odlišují právě tím, že dokážou přezimovat v zahradě. Kolik stupňů pod nulou daná trvalka vydrží, je dáno jejím původem.

Jihoafrická fuchsie je zvyklá na jiné podnebí než například fialka alpská. Také v rámci rodu existují rozdíly, například když jsou domácí druhy v různých podnebích. Například sasanka plstnatá ze severovýchodní Číny snáší mínusové teploty až o deset stupňů nižší než její odolná příbuzná z Japonska sasanka japonská či sasanka hupehenská pocházející ze střední Číny.

Též podmínky umístění v rámci zahrady jsou rozhodující pro zimní odolnost trvalek. Velkou roli hraje typ půdy, vlhkost a sluneční záření. Kromě místních povětrnostních podmínek závisí odolnost trvalek i na tom, zda se o ně správně staráte.

trvalkový záhon s rozchodníkem v zimě
Zdroj: Shutterstock

Mokré zimy nejvíce postihují středomořské trvalky, jako například šalvěj lékařskou, tymián, saturejku či levanduli. Když jim ale poskytnete dobrou drenážní vrstvu na odtok vody, hodně tím získáte. Pro tyto účely se do těžké jílovité půdy zapracovává štěrk či drobný drcený kámen.

Dobrou drenáž potřebují i stálezelené tlustolisté rostliny, jako například rozchodník, či všechny stepní druhy. Správná příprava půdy je všeobecně klíčem k úspěchu.

Příliš bohatá půda může extrémně odolné druhy, jakým je stračka, zase poškodit. V létě byste měli tedy přestat používat všechna minerální hnojiva.

Trvalky nejsou nesmrtelné, sem tam bude zřejmě nutné záhony částečně obnovit. I mezi perenami objevíte druhy krátkověké, středněvěké i dlouhověké.

10 trvalek nejodolnějších proti mrazu

Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)

Kdo by odolal velkým zvonkovitým květům modrofialové barvy, které skvěle doplní každou skalku nebo zahradní suťoviště? Konikleci vyhovují stanoviště prérijního typu, tedy plné slunce a půda dobře propustná, klidně i bohatá na vápno. Rostlina v době květu dorůstá výšky 20 cm.
Mrazuvzdorný do -30 °C.
Doba květu: IV–V

Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla)

Trsnatá trvalka vytváří tmavě zelené listy mnohdy s šedavou kresbou. Květy připomínají pomněnky. Vysaďte je do stínu nebo polostínu do živné a vlhké půdy. Výška v době květu okolo 20 až 30 cm. Mrazuvzdorný do -40 °C.
Doba květu: IV–V

Čemeřice černá (Helleborus niger)

Patří mezi nejčasnější trvalky vůbec, její květy rozkvetou doslova i pod sněhovou peřinou. Dorůstá výšky okolo 30 cm a jsou pro ni typické stálezelené listy. Protože se hodí na slunce i do stínu, je to opravdu všestranně využitelná trvalka.
Mrazuvzdorná do -30 °C.
Doba květu: XII–III

Zvonek karpatský (Campanula carpatica)

Drobný zvonek dorůstající výšky 20 cm je až neuvěřitelně mrazuvzdorný, nevymrzne dokonce ani tehdy, když teplota klesne pod -40 °C. Běžně tvoří modrofialové květy, ale některé odrůdy kvetou i bíle. Porostou na slunci i v polostínu ve vápenité a dobře propustné půdě.
Doba květu: VII–VIII

Zvonek karpatský
Zvonek karpatský | Zdroj: Shutterstock

Pérovník pštrosí (Matteucia struthiopteris)

Dekorativní kapradina s velkými mečovitými listy, které přesahují i více než jeden metr. Rozrůstá se podzemními výběžky, takže se během let poměrně dobře rozroste i na větších plochách. Nejlépe se mu bude dařit ve stínu a polostínu ve vlhké půdě bohaté na humus.
Mrazuvzdornost do -30 °C.

Hvězdnice keříčkovitá (Aster dumosus)

Další z mrazuvzdorných druhů, kterému se bude dařit téměř všude na slunci i v suché půdě. Hvězdnice zvané také astry jsou dobrou volbou pro záhony, které kvetou až dlouho do podzimu. Barva květů se pohybuje od bílé přes růžovou až po temně fialovou.
Mrazuvzdornost do -40 °C.
Doba květu: VIII–X

Bělotrn modrý (Echinops ritro)

Je jednou z téměř „nezničitelných“ trvalek. Dobře se jim daří i v suché půdě, hlavně pak na slunném stanovišti. Díky výšce 80 cm se hodí hlavně do vysokých trvalkových záhonů prérijního typu. Někdy může zahradu i zaplevelovat kvůli přesevu. Vhodný k sušení.
Mrazuvzdornost do -25 °C.
Doba květu: VII–IX

Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides)

Naprosto nenáročný druh okrasné trávy, který na první pohled zaujme dekorativními klasy, jež vyrůstají na konci léta. Větší kultivary dosahují výšky okolo 80 cm, ty menší pak jen 30 nebo 40 cm. Dopřejte mu slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.
Mrazuvzdornost do -29 °C.
Doba květu: od VII

Dochan psárkovitý
Dochan psárkovitý | Zdroj: Shutterstock

Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa)

Na šantě vás nejvíce zaujme její výrazná vůně, která může být někomu i nepříjemná, stačí totiž o rostlinu jen zavadit a celá se rozvoní. Její velkou výhodou je dlouhá doba květu i odolnost suchu. Kromě odrůdy s modrofialovými květy je k dostání i bílo­květá forma.
Mrazuvzdornost do -25 °C.
Doba květu: V–IX

Text: Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů