Zahrada

Aby růže déle kvetly, dopřejte jim v červenci letní sestřih

Odstraňování odkvetlých květů je úplně základní činnost, kterou v sezoně určitě nesmíme zanedbat. Od výběru stanoviště, přes výsadbu, řez, výživu a ochranu, o růže je prostě nutné se umět postarat.

červencový řez růží pro delší kvetení
Zdroj: iStock

Proč řezat v červenci

Květy jsou předzvěstí tvorby semen. Pokud je po odkvetení na rostlině ponecháme, přestane vytvářet větší množství květních puků, protože svoji energii směřuje do vývinu a dozrávání semen. U keřů kvetoucích jen jednou za rok, například rododendronů či šeříků, má odstraňování odkvetlých květů smysl v tom, že se namísto tvorby semen soustředí na růst a tvorbu zdravých listů a kořenů.

Rostliny kvetoucí dlouhé období, jako jsou keříkové růže či komule, budou kvést bohatěji a v lepší kvalitě, když odkvetlé květy průběžně odstraňujeme. Jednotlivé větvičky keříkových růží po odkvetení zřežeme přibližně o třetinu. Většinou to vede k růstu silných bočních výhonů s druhým kvetením v srpnu a září.

Odstraňování odkvetlých květů udržuje rostliny ve vizuálně atraktivní formě, a to platí zejména pro druhy, jejichž květy mají velké okvětní lístky. Ty totiž často na rostlině zůstávají zhnědlé a povislé. Ve vlhkém období mohou navíc začít hnít, nebo se na nich uchytí houbová infekce, což může mít za následek odumření celého výhonku. Rostliny a jejich květy proto pozorujeme a v případě potřeby použijeme nůžky na vystřihnutí nebo jen prsty na vyštípnutí odkvetlých květů. Pamatujme, že neřežeme druhy, které mají později, koncem léta až na podzim, přinést okrasné či jedlé plody. Po odstranění květů sice možná opět vykvetou, ale plody, které mají být okrasou zahrady na podzim, už vytvořit nestihnou.

Jak na řez

1 Bohatá růžová soukvětí prohlížíme v hlavní sezoně dvakrát i třikrát za týden. Hledáme barevně změněné květy, což je indikátor jejich stárnutí – lupínky většiny kultivarů růží blednou. Případně soukvětím jemně potřeseme, květy vhodné na odstřihnutí se prozradí tím, že jejich lupínky opadávají.

2 Na vystřihnutí usychajícího květu ze soukvětí používáme špičky nůžek. Při práci nespěcháme a jsme opatrní, abychom nepoškodili květy v rozpuku nebo nové puky.

3 Nové výhonky objevující se na koncích kvetoucích větviček bez lítosti odstraníme. Vyrůstají z nich totiž většinou slabé větvičky, které i slaběji kvetou.

Letní řez mladých výhonků růží
Zdroj: Shutterstock

4  Když odkvetou poslední květy v soukvětích, odstraníme přibližně horní třetinu z délky celé větvičky. Použijeme zahradnické nůžky a řez vedeme nad zdravým očkem, které se následně probudí a bude růst. Když však už ze stonku vyrůstají výhonky s novými květními puky, zřežeme větvičku těsně nad nimi.

5 Všímáme si i výhonků rostoucích z oblasti kořenů. Většinou jsou vitální, rychle rostoucí, šedavě zelené a jejich listy jsou často složené ze sedmi oválných lístků. Pravděpodobně jde o divý výhon z podnože. Odhrneme kolem něho půdu a odřežeme ho na místě, kde vyrůstá z kořene.

Kdy kvetou a kdy řezat keříkové růže

Kvetení: druhá polovina května, červen, první polovina července, druhá polovina srpna, září
Řez soukvětí: červen, první polovina července, září

Další druhy, kterým po odkvetení zřezáváme květy

  • Komule (Buddleja)
  • Šeřík (Syringa)
  • Magnólie (Magnolia)
  • Pivoňky (Paeonia)
  • Rododendron (Rhododendron)
  • Kamélie (Camelia)
  • Slézovec (Lavatera)
  • Choisie (Choisya)

Text: redakce
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů