Zahrada

6 spolehlivých materiálů, díky kterým vaše rostliny přežijí zimu

Správně zvolená zimní ochrana pomůže vašim rostlinám spolehlivě odolat kolísání zimních teplot, náporům větru a sněhu. Jako ochranu můžete použít různé dnes už běžně dostupné materiály.

dřeviny v zahradě obalené jutovinou jako ochranou před zimou
Zdroj: Shutterstock

1 Kokosové rohože

Další udržitelný přírodní materiál, který ochrání vysazené stromky v nádobách před vymrznutím. Většinou tyto rohože dostanete koupit ve tvaru kulaté přikrývky s různým průměrem, které stačí položit na povrch nádoby. Hrubší materiál (alespoň 2 cm) se dá použít zase jako podložka pod květináče, které stojí na dlažbě.

zimní ochrana rostliny kokosovou rohoží
Zdroj: Daniel Košťál

2 Jutovina

Je nejpoužívanějším materiálem pro zazimovávání zahrady. Použít ji můžete k obalení kmenů citlivějších dřevin či k obalení velkých květináčových rostlin, které zůstávají na chráněném místě na terase. Její izolační vlastnosti u nádob můžete využít v kombinaci se suchým listím či slámou. Jutovina je dobře propustný materiál, mírně průsvitný, proto jí můžete pokrýt i koruny rostlin. Sehnat se dnes dají už i barevné jutové tkaniny, které působí v exteriéru přívětivěji a zajímavěji.

zimní ochrana keře jutovinou
Zdroj: Shutterstock

3 Netkané textilie

Nejčastěji vyhledávaný materiál pro zazimování. Působí přirozeně, pokud si zvolíte například hnědou barvu. Výborně chrání před silným mrazem, vysušujícím větrem, zimním sluncem i vlhkostí. Ideální je mít v zásobě více této textilie, protože ji kdykoliv můžete v zimě využít v případě velmi silných mrazů. Předností této textilie je, že propouští dostatek světla. Ochránit tímto materiálem můžete i stálezelené rostliny.

rostlina obalená netkanou textílii, která ji má ochránit před zimou
Zdroj: Shutterstock

4 Bublinková fólie

Je to laciný a izolačně nejspolehlivější materiál pro květináčové rostliny. Čím je vrstva bublinkové fólie silnější, tím lepší je tepelná izolace. Protože vzhled fólie není zrovna pěkný, nádoby můžete zabalit ještě do jutových pytlů nebo bambusové rohože. Nikdy jí však neobalujte samotné rostliny.

rostliny v květináčech obalené bublinkovou fólii
Zdroj: Daniel Košťál

5 Rohože z třtiny a bambusu

Třtina a bambus mají vzduchem naplněné stonky, které působí jako izolační vrstva. Jako zimní ochrana se dají rohože použít na obalení nádob v několika vrstvách. Rohože můžete použít i v záhonech a citlivějším rostlinám vytvořit jakýsi stan. Rostliny budou chráněny před mrazivým větrem, silným zimním sluncem i před vlhkostí. Nutné je však tyto rohože pevně instalovat a dobře svázat, aby se během zimy nerozpadávaly.

dřeviny v zimné zahradě obalené třtinovou rohoží
Zdroj: Shutterstock

6 Polystyren

Je praktickou doplňkovou pomůckou při zazimovávání rostlin. Ve formě připravených silnějších destiček může posloužit na podložení květináčů s rostlinami poté, co je obalíte bublinkovou fólií. Květináče by totiž nikdy neměly být v zimě postaveny přímo na chladné dlažbě nebo půdě.

Tip na článek: Vytvořte si zimní aranžmá v truhlíku

zimní ochrana rostlin polystyrenem a bublinkovou fólii
Zdroj: Daniel Košťál

Text: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů