Zahrada

10 nejdůležitějších zahradních činností, které byste měli před zimou stihnout

Kde má smysl dělat pořádek a kde je lepší počkat do jara? Co zřezat a co ponechat? Odpovědi najdete v našich následujících tipech.

žena hrabe lístí
Zdroj: iStock

Úklid zahrady na podzim není příliš oblíbená činnost, zato je velmi užitečná. Pokud si zahradu v tomto období nezanedbáte, ochráníte rostliny před vlivem zimy a na jaře si ušetříte množství práce. Nejrychleji vám úklid půjde během suchých dní, během kterých si na čerstvém vzduchu můžete vychutnat ještě poslední hřejivé paprsky podzimního slunce.

1 Odstraňte z trávníku podzimní listí

I na podzim potřebuje trávník ke svému růstu mnoho světla. Pokud do jara ponecháte na zeleném koberci větší množství listů, pokryté oblasti zežloutnou a trávník časem na těchto místech odumře. Větší množství opadaných listů tedy nezapomeňte z trávníku pravidelně odstraňovat. Listí můžete snadno posbírat sekačkou se sběrným košem. Posekaná tráva společně s listy je směs bohatá na živiny a ideální pro rychlé zkompostování.

2 Upravte okraje trávníku

Dříve, než se zahrada uloží k zimnímu spánku, upravte okraje trávníku do požadovaného tvaru. Výborně vám to půjde rýčem. Pokud chcete mít rovné okraje trávníku, jako šablona vám výborně poslouží dlouhé prkno.

3 Dřevo ošetřete ochranným nátěrem

Dřevo je v zimě obzvlášť vystavené nepříznivým povětrnostním vlivům (vlhko, mráz, sníh, výrazné výkyvy počasí), proto při podzimním úklidu nezapomeňte dřevěný plot nebo pergolu ošetřit ochrannou lazurou nebo olejem. Dřevo při natírání musí být suché a teplota nesmí klesnout pod minimální teplotu potřebnou na aplikaci produktu. U lazur jsou výhodnější nižší teploty, pokud je slunečno a velmi teplo, zasychají příliš rychle a nepronikají dostatečně hluboko do dřevěných vláken. Ošetřující oleje jsou naopak při nízkých teplotách často příliš husté.

ošetření dřeva nátěrem před zimou
Zdroj: Shutterstock

4 Zabezpečte citlivým rostlinám zimní ochranu

Trvalky, jako například montbrécie zahradní (Crocosmia), překvapivě dobře odolávají i nízkým teplotám, pokud není příliš vlhká půda. Většinou však nepřežijí chladné a vlhké zimy. Pro tyto druhy je hustá půdní pokrývka s listím ideální zimní ochranou. Listy nejen izolují půdu od pronikajícího chladu, ale působí i jako přirozená ochrana před přílišnou vlhkostí. Dešťová voda je odváděná zevnitř ven jako ze střechy pokryté šindelem a prosakuje jen na okraj listové vrstvy v zemi.

5 Připravte si hodnotný listový kompost

Pokud máte v zahradě mnoho listnatých stromů, na zpracování listů budete na podzim potřebovat kromě klasického kompostéru i další nádoby. Osvědčily se válcovité koše vyrobené z drátěného pletiva. Stačí spojit konce pletiva do válce a umístit ho na stinné místo. Podle potřeby do nich doplňujte opadané listí a na jednotlivé vrstvy vždy nasypte urychlovač kompostu. Do roka vznikne tzv. listovka, která je vhodná na vylepšení půdy.

Výroba listovky v plastových pytlích

Naplňte pytle: Velké odpadové pytle naplňte listy. Vyhněte se listům z ořechů a nemocných stromů. Černý pytel absorbuje teplo ze slunce, čímž se uvnitř zvyšuje teplota, a urychlí se tak jejich rozklad.

Udělejte otvory: Vidlemi udělejte do horní a boční části pytle několik otvorů, abyste umožnili vzduchu dostat se dovnitř.

Uložení: Naplněné pytle uložte na místo pod střechou. Zatižte ho, ale nesnažte se obsah udusit, protože by to zabránilo provzdušnění a rozkladu.

6 Rozdělte a vysaďte trvalky

Trvalky jsou velmi dynamická společenství. Některé druhy se často během sezony rychle šíří, zatímco druhy s krátkým vegetačním obdobím postupně mizí. Na podzim nastal čas přijmout regulační opatření: odstranit přerostlé druhy a nahradit je jinými vhodnými rostlinami, které se snáze udržují pod kontrolou. Měli byste omladit trvalky, které už nejsou příliš vitální a mají méně květů. Nemocné rostliny je nejlepší zřezat nebo odstranit namísto čekání do jara. Dobré je také během podzimního úklidu vyplnit malé mezery v záhoně s jarními cibulovinami.

omlazování trvalek střihem před zimou
Zdroj: Shutterstock

7 Štěrkové cestičky udržujte čisté

Zahradní chodníky a cestičky s povrchem ze štěrku nebo štěpky také potřebují na podzim trochu údržby. Abyste je udrželi natrvalo bez plevele, nesmí se mezi kamínky ukládat příliš mnoho humusu. Ten akumuluje množství vlhkosti a vytváří ideální živnou půdu na klíčení semen plevele. Během podzimního čištění odstraňte ze štěrkových povrchů všechny listy a zbytky rostlin. Nejlépe vám to půjde s fukarem na listy během dní bez deště.

8 Odstraňte nemocné a překážející stromy

Pokud je ve vaší zahradě stará polomrtvá jabloň nebo smrk, kterým hrozí, že je vítr vyvrátí, je nejvyšší čas rozloučit se s nimi. Pokud strom nemůže při pádu způsobit větší škody, můžete pilu použít sami, jinak byste měli výrub přenechat profesionálovi. Kmen stromu má často smysl ponechat. Můžete ho nechat obrůst například plaménkem nebo ho ozdobit jako stojan na krmítko pro ptáky.

Náš tip: Připravte ovocné dřeviny na zimu. Tyto klíčové úkoly byste měli stihnout ještě na podzim

9 Zrušte a zkypřete záhony

Záhony, o které jste se během roku s láskou starali, se budou také pomalu ukládat k zimnímu spánku. Nejdříve zrušte záhony kořenové zeleniny, jako jsou celer a petržel. V zemi ještě může zůstat mrkev, celer, kapusta, pór, červená řepa nebo černý kořen.

Mírné mrazy zvládne růžičková kapusta, čínské zelí, tzv. polníček a špenát. Všechny rostliny však chraňte vrstvou listí. Před zimou všechny záhony zkypřete a zbavte plevele. Na jaře vám to ušetří práci. Hlínu můžete také jemně pohnojit, aby měla z čeho čerpat živiny.

kypření záhonů před zimou
Zdroj: iStock

10 Prořežte listnatý živý plot

Radí: David Benda, odborník z oddělení zahrady v Hornbachu

Na podzim je nutné prořezat všechny listnaté keře a dřeviny nejen v živém plotě. Díky tomu jim zůstane dostatek síly na přezimování a na jaře mohou opět bohatě vyklíčit. Po zastřižení by měl být živý plot ve spodní části širší než v horní části. Tímto způsobem získají listy na níže položených větvích dostatečný přísun slunečního světla a vzduchu, díky čemuž se budou moci vytvořit nové listy.

Při stříhání a řezání je důležité zvolit správné nářadí. „Jelikož jsou vlastnosti dřevin velmi rozdílné, i nástroje určené na jejich tvarování se liší. Nůžky se systémem bypass nabízejí přesnost, zatímco kovadlinkové zase sílu,“ vysvětluje David Benda z Hornbachu.

Na silnější větve a hustší dřeviny jsou ideální kovadlinkové nůžky na větve, které mají maximální řezný výkon 40 mm. Vhodné jsou i ruční nůžky na živý plot s 20 cm dlouhou ocelovou čepelí na jednoduchý a přesný střih. Akumulátorové přístroje ušetří čas i námahu v zahradě. Jsou nenáročné na údržbu a šetří životní prostředí. „Zahradní AKU nářadí for_q je lehčí než porovnatelné benzínové přístroje, a to při stejném výkonu. Navíc, baterie z jednoho přístroje značky for_q se hodí do všech akumulátorových zařízení této značky,“ dodává na závěr David Benda.

Text: redakce
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů