Vaření

Zpracování dýně: Chutné tykvový recepty

Již staří Egypťané, Řekové, Římané a mnohé asijské národy pěstovali tykovité rostliny. Mladé plody, ještě než zdřevnatí, se využívají jako zelenina. Hlavní využití však přichází na řadu až po jejich dokonalém dozrání, jakmile slupka zdřevnatí. V chudších zemích se z nich totiž vyrábějí třeba talířky či naběračky, ale i hudební nástroje.

Jak se dostaly tykve do střední Evropy, nelze přesně určit, protože po celý středověk až do 16. století byly tykve, dovezené z Ameriky, velmi často zaměňovány s lagenáriemi, melouny i okurkami. Životně důležitou potravinou se staly pro první anglické kolonisty, kteří na konci 17. století přistáli u břehů Severní Ameriky. První zimu přežila alespoň část z nich především díky fazolím, kukuřici a tykvím, které jim darovali indiáni a které se bezy sami naučili pěstovat. Na památku těchto událostí slaví dodnes Američané poslední listopadový čtvrtek „Den díkůvzdání.“ Součástí tradičního menu pak je i známý tykvový koláč – pumpkin pie.

 

Základní zpracování dýně

Je všude stejné: Dýni rozpůlit, zbavit měkké dužiny, okrájet slupku a nakrájet na malé kostičky (velikost si zvolte sami).
Nakrájenou dýni vložit do nádoby s octovou vodou (na 1 l vody + 0,2 l 8% octa). Dýně by měla být takto zcela ponořená nejméně 12 hodin. Poté ji vyjmeme, propláchneme a použijeme tak, jak je uvedeno dále.

Dýňový kompot

Dýni vložíme do hrnce, zalijeme čistou vodou a povaříme na mírném plameni. Musí být skelná, ale nikoliv příliš měkká či dokonce rozvařená. Opatrně scedíme, necháme okapat a skládáme do zavařovacích sklenic. Do každé sklenice přidáme kávovou lžičku ananasové (či jiné) příchutě a zalijeme cukerným nálevem (na 1 kg cukru dáme 1 l vody a zahříváme, dokud se cukr nerozpustí). Sterilujeme 30 minut při 85 až 90 °C. Uchováváme v tmavé místnosti; na světle kompot ztrácí barvu.

Dýňový džus (k ředění vodou)

Dýni, připravenou výše uvedeným způsobem, vložíme do hrnce a zalijeme cukerným roztokem (1 l vody na 1 kg cukru) tak, aby byla ponořená, a rozvaříme ji do měkka. Necháme vychladnout a pak vše včetně nálevu důkladně rozmixujeme do hladka. Pokud je rozmixovaná směs moc hustá, naředíme ji vodou na tekutou konzistenci, aby se dala překapat přes jemné síto. Z roztoku, který proteče sítem, uděláme džus. (Směs ze síta dáme stranou a uděláme z ní přesnídávku.) Do scezeného roztoku přidáme (například) 1 l vody + 1 kg cukru + ananasovou (nebo jinou) příchuť. Přidat můžeme i koupený sirup – ananasový, pomerančový, citronový… Vše lze dle potřeby lze dále naředit a jakkoliv dochutit. Hotové nalijeme do zavařovacích sklenic a zavařujeme 30 minut na 80 °C. Uložíme do tmavé místnosti.

Přesnídávka z dýně

Směs, která zbyla po zpracování dýňového džusu, vložte do hrnce. Podle množství přidejte cukerný roztok (v poměru 0,5 l vody + 0,5 kg cukru) a uveďte do varu. V trošce vody rozmíchejte vanilkový (či jiný) pudink a horkou směs jím zahustěte. Máte-li hodně směsi, dejte více pudinků. Směsí naplňte skleničky a zavařujte 30 minut na 80 °C. V letním horku dejte do kelímku a zamrazte. Získáte vynikající zmrzlinu.

Sušená proslazená dýně

Dýni zpracovanou základním způsobem zalijte cukerným roztokem v poměru 1 l vody + 1 kg cukru tak, aby byla ponořená. Přidejte ananasovou či jinou příchuť a nechte přejít varem, aby dýně změkla, ale zůstala celistvá. Pak nechte dýni louhovat 12 hodin, aby natáhla sladký roztok. Nádobu zakryjte utěrkou. Poté dýni vyndejte z nálevu, nechte okapat a rozložte na mřížky sušičky. První dávka se suší přibližně 8 hodin. Poté nechte vychladnout a skladujte v uzavíratelné nádobě. Je výborná jako zobání u televize a lze ji využívat stejně jako kandované ovoce.

[related_post]

Text: Ivana Hudcová, foto: archiv