Poradna

Zázraky z kávové sedliny. Pomůže vám s krásou, úklidem i péčí o vlasy

Vyhazujete kávovou sedlinu do koše? Po přečtení tohoto článku to jistě už neuděláte. Je to skrytý poklad, který má tolik využití v domácnosti i v péči o tělo. Věřím, že se vám tyto tipy budou hodit.

Kávová usazenina
Zdroj: Shutterstock

Jak si nasbírat kávovou sedlinu

Po vypití kávy vysypte sedlinu z kávovaru, hrnku nebo jiného přístroje, který na přípravu kávy používáte. Rozhrňte ji na tác vyložený pečicím papírem. Poté ji dejte na teplé místo schnout. Může to být vyhřátá trouba po dopečení koláče, sluníčko, topení nebo jen stůl. Kávu nechte několik dní schnout a během té doby několikrát promíchejte. Suchou sedlinu pak rovnou použijte anebo přesypte do zavírací dózy. Dávejte pozor, aby se do dózy nedostala vlhkost, sedlina by mohla zplesnivět. Ideální je třeba spíž. U některých receptů ani není nutné sedlinu sušit, můžete jí použít hned po dopití kávy. 

Renovace tmavého nábytku:

Vlhký lógr rozetřete na vybledlá nebo poškrábaná místa. Po chvíli setřete a přeleštěte přípravkem s obsahem včelího vosku. Po škrábancích a skvrnách nebude ani stopa.

Dávejte pozor, aby se do dózy nedostala vlhkost, sedlina by mohla zplesnivět. Ideální je třeba spíž, tam to dávám i já. U některých receptů ani není nutné sedlinu sušit, můžete ji použít hned po dopití kávy.

Kávu nechte několik dní schnout a během té doby několikrát promíchejte.
Kávu nechte několik dní schnout a během té doby několikrát promíchejte. Zdroj: Shutterstock

Jak ji využít?

Péče o tělo

Vlasy: Káva obsahuje kofein, který pomáhá urychlit růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání a posiluje vlasy. Pronikne do vlasových kořínků a stimuluje je. Možná v kávové sedlině není tolik kofeinu jako v kofeinovém šamponu, ale přesto tam je.

Použití: Vlasy si namočte. Vezměte do ruky lógr a začněte masírovat vlasovou pokožku. Netlačte, stačí jemně. Masírujte ideálně 3 minuty, aby se pokožka dobře prokrvila a kofein z kávy se mohl vstřebat. Poté si vlasy umyjte šamponem, jak jste zvyklí, a důkladně opláchněte.

Další možností je udělat si vlasový zábal, který oživí barvu a lesk tmavých vlasů.

Peeling proti celulitidě: V tomto případě můžete použít nasušenou i ještě mokrou kávovou sedlinu. Z mokré sedliny je lepší vyrobit jen malou dávku třeba jen na jedno použití.

Použití: Při sprchování si suchou rukou naberte trochu peelingu a vmasírujte krouživými pohyby do vlhké pokožky. Peeling odstraní odumřelé kožní buňky, prokrví pokožku a zpevní ji, zanechá ji krásně jemnou. Poté opláchněte.

V tomto případě můžete použít nasušenou i ještě mokrou kávovou sedlinu.
V tomto případě můžete použít nasušenou i ještě mokrou kávovou sedlinu. Zdroj: Shutterstock

Maska na kruhy pod očima: Kofein je skvělý pomocník na kruhy pod očima. Smíchejte 2 lžičky suchého kávového lógru a 2 lžičky mandlového oleje (má zesvětlující účinek). Naneste na kruhy pod očima a nechte 10 minut působit. Poté opláchněte.

Peeling na rty: Pro krásně hladké a jemné rty smíchejte 2 lžíce kávového lógru a 1 lžíci medu nebo kokosového oleje. Použít lze i jiný olej, který máte po ruce.

Použití: Peeling naneste na rty a jemně je masírujte alespoň minutu nebo dvě. Poté opláchněte. Naneste hydratační balzám a je to. Používejte max. 1-2x týdně.

Domácnost

Barvení vajíček: Kávovou sedlinu smíchejte s horkou vodou a ponořte do ní vajíčka. Různou dobou namáčení a také použitým množstvím lógru dosáhnete různých účinků. Pro maximální efekt použijte bílá vajíčka.

Pohlcovač pachů do lednice: Potřebujete se zbavit zápachu? Dejte na dno lednice misku s nasušeným kávovým lógrem. Má deodorační účinek a eliminuje nepříjemné zápachy.

Na mytí dřezu i nádobí: Mletá káva se dá použít jako přírodní písek na mytí nádobí. Je jemná, takže nepoškrábe, a navíc pohlcuje pachy. Naberte ji na navlhčenou houbičku a použijte k mytí nádobí, vany nebo umyvadla. Ano, vše pak bude trochu obarvené, ale po opláchnutí nebude po hnědé barvě ani stopa.

Pomůže vám i s připáleným nádobím.
Pomůže vám i s připáleným nádobím. | Zdroj: Shutterstock

Lógr vám také pomůže s připáleným nádobím. Pěkně ho s ním vydrhněte. Stejně tak ho můžete použít i na připečenou varnou desku.

Na špínu i vodní kámen: Vezměte půlku citronu, namočte ji do lógru a vydrhněte s tím dřez. Nechte 10 minut působit a poté opláchněte. Citron pomůže s vodním kamenem a káva zase s nepříjemnými pachy a nečistotami.

Na různé tvoření: Pro tvořivé duše je tu tisíc možností, jak využít lógr při různém tvoření. Například ho smíchejte s troškou vařící vody, přeceďte a získáte hnědou barvu na malování. Různými poměry získáte slabší či tmavší odstín hnědé.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.less-waste.cz/20-tipu-jak-vyuzit-kavovy-logr/