Poradna Zahrada

Teraz je ten správný čas na dělení trvalek!

Dotaz: Kdy je vhodná doba pro dělení trsů trvalek? Konkrétně, třapatky a záplevák – mám obří keře a chtěla bych je rozsadit na více míst.
Blanka C., Běchovice

trvalky, delení trvalek, záplevák

Koncem března začněte  s výsadbou trvalek, které kvetou v létě. Právě v této době je čas na jejich dělení a přesazování. Naopak, s trvalkami, které kvetou časně zjara nehýbejte, mohli byste ohrozit jejich květy.

Příliš přerostlé keře trvalek opatrně vyryjte bez poškození kořenů. Při rozdělování trsů dbejte, aby každá část měla zdravé srdíčko s několika výhony. Kořeny zakraťte asi o pětinu délky. Rozdělené sazenice ihned vysaďte, rozhodně nesmí být delší dobu vystaveny působení slunce , případně větru. Při výběru stanoviště nesázejte rostliny na stejné místo, vzhledem k únavě půdy.

Odpověděli: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autoři

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz