Poradna

Škůdci ohrožující citrusy: Puklice jsou jejich pohromou

Vrátil jsem se po čtrnácti dnech ze služební cesty a moje krásné madarinky jsou obalené puklicemi. Kde se tu vzaly a jak proti nim zasáhnout? Tomáš D., Choceň

citrusy

Puklice

Červci jsou přenášeni z nedostatečně ošetřených napadených někdy nových rostlin a jejich částí. Nejvíc jsou ohroženy rostliny neduživé a slabé. Největším škůdcem všech citrusových rostlin jsou červci – puklice. Sají na nadzemních částech rostlin a při velkém přemnožení snižují výrazně úrodu, způsobují hromadný opad listů i plodů a zasychání mladých větviček. Boj proti puklicím je velmi obtížný neboť jsou chráněni voskovými štítky. Kromě toho se ve stadiu dospělosti nepohybují. Jsou schopni pohybu několik hodin až několik dnů (jenom krátký čas) v mladém stadiu.

Puklice poznáme snadno podle vypouklých, v mládí špinavě žlutých, později hnědočerných štítků, přisátých zpravidla kolem hlavního nervu na spodní straně listů. Při silnějším rozmnožení se usazují po celé rostlině.

Velikost dosahuje 1-3-5 mm. Často na ně upozorní i nepříjemně lepkavá medovice, kterou najdete při napadení rostlin na podlaze i nábytku. Štítky puklic je možné z části odstranit vlhkým hadříkem, většině postřiků však odolávají. K chemické ochraně jsou vhodné systémové insekticidy s hloubkovým účinkem například careo koncentrát.

Text, foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva


Napište nám

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz

Už brzy se můžete těšit také na online poradnu s našimi odborníky. Budeme vás včas informovat.