Poradna Zahrada

Skákající brouci: Výskyt dřepčíků na zahrádkách

DOTAZ: Minulý rok jsme při pěstování zeleniny měli ohromné problémy s černými skákajícími brouky. Troufli si i na klíčící malé rostlinky a ty do rána doslova zmizely ze záhonků. Tak jsme přišli úplně o ředkvičky, rukolu, mladé kedlubny a další. Nevíme, jak se jich zbavit, a navíc obava, že se letos opět vyskytnou, je na místě.

brouci

Dřepčíci – skákající brouci

Minulý rok by se dal mezi zahrádkáři označit měsícem skákajících brouků. Alespoň tak většina pěstitelů označuje enormní výskyt dřepčíků na svých zahrádkách.

Dřepčíci, a je jich hned několik druhů (černý, černonohý, zelný a polní), napadají brukvovitou zeleninu již od jara. Svědčí jim horké letní počasí, a tak většinou kalamitní výskyt pozorujeme během července až srpna. V některých oblastech se jim říká blechy, protože díky uzpůsobeným zadním nohám velmi dobře skáčou.

Ničí nejen malé rostlinky

V listech vykusují drobná okrouhlá okénka a při silném přemnožení dokážou mladé rostliny zcela zničit. Často dokážou zničit klíčící rostlinky ještě před vzejitím a škody jsou pak neprávem přičítány špatné klíčivosti osiva.

Škodí také larvy dřepčíků, okusují jemné kořínky rostlin, nebo vyžírají v listech chodbičky. Nejvíce škodí na vzcházejících ředkvičkách, ředkvích a na pekingském zelí. Nepohrdnou ani vzrostlými kedlubnami či zelím.

Jak předejít škodám

Nejvhodnější ochranou je včasné (ihned po výsevu) překrývání záhonů netkanou textilií. Osvědčuje se i umístění žlutých lepových desek do blízkosti rostlin. Také udržování stále vlhkého povrchu půdy dřepčíkům nesvědčí. K chemickému ošetření je možné použít celou řadu přípravků, např. Careo koncentrát, Karate Zeon, Decis Mega atd. S ochranou je nutné začít již při vzcházení nebo bezprostředně po vysazení mladých rostlin. Ošetření je obzvláště nutné do fáze dvou pravých listů rostlin, pokud je navíc suché a horké počasí. Vždy ale s ohledem na ochrannou lhůtu.


Text: Ing. Hana Szabóová :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock