Poradna Zahrada

Ruj vlasatá: Ozdoba každé zahrady

Dotaz: U domu máme celou řadu okrasných keřů. Nejkrásnější ale je ruj vlasatá, která je dekorativní listy i květy. Nedávno jsme se ale doslechli, že patří mezi jedovaté rostliny. Je to pravda a čím by mohla ublížit? Manželka má velmi citlivou pokožku a tak bych nerad něco zanedbal. Karel F., Butoves

ruj vlasatá

Ruj vlasatá

(Cosinus coggygria)

Je dřevina domácí, od zápasního středomoří po střední a východní Evropu. Má opadavé nedělené vejčité listy, na okraji průsvitné s vyniklou žilnatinou.

Květy jsou nadýchané koncové laty, které vytvářejí dojem chmýří. V posledních letech se stále více objevuje v sadovnických realizacích kolem nových domů. Dřevo je ceněno v truhlářství.

Keř ozdobou každé zahradní realizace, dobře roste v každé půdě, dorůstá do výšky až 5 m. Vyniká nejen jako solitera ale lze jej uplatnit i do skupinových výsadeb. Především listy obsahují třísloviny, které jsou hlavními účinnými látkami, pro které se ruj pěstuje v některých zemích na plantážích.

Zvláště u citlivých osob způsobuje dotykové podráždění, dokonce až puchýře na pokožce, proto je třeba při řezu keřů používat rukavice.

Text, foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva


Zeptejte se

Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz