Poradna Zahrada

Proč se nedaří vypěstovat celer – dutiny v celeru

Dotaz: Každoročně pěstuji celer, letos jsem ale zjistila, že velká část bulev má uprostřed dutinu. Jedná se o nějakou chorobu, nebo poruchu, prosím poraďte. Jana B., Troja

celer

V době sklizně celeru se poměrně značná část pěstitelů přichází poradit – proč nemohou vypěstovat trvanlivý a kvalitní celer. U jejich výpěstků se totiž uprostřed bulev objevují dutiny, stejně jako je tomu u naší tazatelky.

Uvedená porucha velmi často nastává při nedostatku boru. Kromě dutin se mohou objevit také hnědé skvrny uvnitř bulev a hnědnutí srdéček. Řapíky starších listů jsou rozpraskané a zkorkovatělé, mladé listy černají a odumírají. Poruchy z nedostatku boru jsou poměrně časté a vyskytují se především na vápenatých půdách. Za sucha je nedostatek boru ještě zesílen.

Opatření: na ohrožených stanovištích je nutné přidávat bor již k základnímu hnojení, event. přihnojení během vegetace přípravkem Borax.

Text a foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva


Zeptejte se

Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz