Poradna Zahrada

Předpěstování zeleniny a květin: Volba vhodného substrátu

Dotaz: Při předpěstování zelenin i květin mám velké problémy s volbou vhodného substrátu. Velmi často totiž dochází k padání klíčních rostlin, přestože se snažím o řídký výsev a přiměřenou zálivku. Jaký substrát by eliminoval tyto potíže? Eva K., Kolín

substrát

Opresivní substrát

V posledních letech se ukazuje jako velmi vhodný opresivní substrát pro výsevy a množení. Je velmi jemný, nemusí se již sítovat, a je obohacený o agroperlit, který zabraňuje rychlému vysychání. Navíc tento substrát obsahuje i hnojiva, která obsahují nejen základní prvky, ale i mikroprvky, takže kořenící rostlinky jsou zásobené od samého počátku vyváženým poměrem živin.

Nejvýznamnější složkou je ale houba Trichoderma virens, která aktivně potlačuje původce známých houbových onemocnění, včetně fytopatogenních hub rodů Fusarium, Pythium, Sclerotinia a Rhizoctonia. Tyto fytopatogenní houby způsobují padání a odumírání klíčících a vzcházejících rostlin, a proto používání výsevního substrátu, obohaceného o antagonistický organizmus, představuje významný preventivní prvek v ochraně sazenic a sadby před uvedenými druhy škodlivých organizmů.

Supresivní substrát

Supresivní výsevní substrát je obohacený o houbu Metarhizium anisopliae, která představuje účinnou prevenci před poškozením hmyzími škůdci, napadajícími klíčící a vzcházející rostliny.

Hlavním cílem záměrné inokulace substrátu tímto užitečným organizmem je ochrana sazenic různých druhů zelenin a okrasných rostlin před škůdci, napadajícími kořenový systém rostlin, např. před larvami kovaříků (tzv. drátovců), lalokonosců, chroustů a chroustků, krtonožek, osenic a řady dalších škůdců. Kromě druhů škůdců, kteří se vyskytují výhradně v půdě, je významný i účinek houby na hmyzí škůdce, kteří v půdě prodělávají pouze část svého vývoje (např. třasněnky).

Text: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autoři


Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz