Poradna

Nedostatek hořčíku u stromů

Dotaz: Na listech ovocných stromů se mi pravidelně objevují žluté pravidelné pruhy. Jedná se o nedostatek hořčíku, což je, prý závažná choroba? Nevím, zda to tak je a co může být příčinou. Kamil J., Benešov nad Ploučnicí

nedostatek horciku

Nedostatek hořčíku u rostlin je fyziologická porucha rostlin, je způsobena nedostatkem příjmu tohoto prvku. Prvním příznakem jsou chlorózy. Při nedostatku draslíku se příznaky zesilují.

Hořčík hraje důležitou roli ve fotosyntéze. Bez dostatečného množství hořčíku proto pro pokrytí potřeby hořčíku v mladých listech, rostliny začnou odbourávat chlorofyl ve starých listech. To způsobí, že hlavním příznakem nedostatku hořčíku je chloróza nebo žloutnutí listů mezi nervaturou, která zůstává zelená, což listům rostlin dodává mramorovaný vzhled.

Hořčík je také nutný aktivátor mnoha důležitých enzymů a to i enzymů fotosyntézy. Po delší době nedostatku hořčíku dochází k nekrózám listů a shazování starších listů. Rostliny s nedostatkem hořčíku také vytváří menší, dřevnatější ovoce. Vyskytuje nejčastěji v silně kyselých, písčitých, písčitohlinitých, lehkých, drnopodzolových půdách, kde je hořčík snadno vyplaven.

Objevuje se i při hnojení kyselými hnojivy, při nadměrném vápnění a po delších deštích. Chlorózy často připomínají mramorování, blednutí listů od okrajů a mezi cévními svazky, které ještě zůstávají zelené. Listy bývají často lámavé a křehké, kořeny slabě vyvinuté.

Při nedostatku Mg je ochuzena nejdříve řada biologicky významných soustav než dojde na změny u chlorofylu. Projevům chlorózy tak předchází hluboký metabolický rozvrat často doprovázený nekrózami pletiv (korálková mozaika nebo pruhovitost ). U jehličin se projevuje zasycháním špiček.

Chloróza z nedostatku hořčíku začíná od špiček listů a od okrajů pokračuje ke středu listů (celer, hrušeň, jabloň) nebo chloróza vzniká mezi nervy v blízkosti středního žebra a odtud se rozšiřuje směrem k okrajům (jabloň, brambory, rajčata). Nedostatek hořčíku může být zaměněn s nedostatkem zinku nebo nedostatkem chlóru, virovými chorobami, nebo přirozeným stárnutím rostlin, protože mají podobné příznaky. Používání hnojiv s obsahem hořčíku, hnojení do zásoby dolomitickým vápencem. Po nadměrných srážkách poskytovat rostlinám dostatečné množství živin, včetně hořčíku.

Autor a foto: Jan Kopřiva