Poradna Zahrada

Kam zasadit cesmínu

Dotaz: Nedávno jsem dostala od kamarádky krásnou sazenici cesmíny v kontejneru. Poraďte, jaké potřebuje stanoviště a kdy ji mám zasadit? Michaela R., Bílý Potok

cesmína

Cesmíny (Ilex) patří do skupiny stálezelených keřů, které se vyznačují především výraznými červenými peckovičkami, které spolu s větvičkami symbolizují Vánoce především v anglosaských zemích.

Cesmína obecná (Ilex aquifolia) roste kuželovitě a v dobrých podmínkách může dosáhnout výšky až 5 m. Tento druh je domovem ve středozemní oblasti a v západní Evropě. V posledních letech se rozšiřuje i k nám. Má velmi ozdobné, krátce řapíkaté, kožovité, nápadně lesklé, na okrajích zvlněné a ostnitě zubaté dlouhé až 8 cm.

Květ cesmín jsou drobné, bílé, poměrně málo výrazné. Cesmíny vyžadují živnější, propustné a mírně vlhké půdy, polostín a především chráněné stanoviště, na zimu se pak vyplatí přikrývka spodní části rostliny. Protože cesmína obecná v našich podmínkách občas namrzá, setkáváme se většinou s menšími rostlinami. Výsadba sazenic se provádí nejen na podzim, ve druhé polovině října a během listopadu, ale především na jaře podle vývoje počasí, nejlépe v dubnu až květnu. Kontejnerované rostliny je ale možné vysazovat během celého roku, vyjma suchých letních měsíců.

Text a foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva


Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz

Už brzy se můžete těšit také na online poradnu s našimi odborníky. Budeme vás včas informovat.