Poradna

Jak vybrat a pečovat o pokojové rostliny během zimy?

Pokojové rostliny zútulňují a zkrášlují prostor. Najdete mezi nimi mnoho vděčných a nenáročných druhů. Vybírejte si však vždy jen takové, o které se budete umět postarat a kterým budou vyhovovat podmínky vašeho interiéru.

Pokojové rostliny na stolcích
Zdroj: Shutterstock

Interiérová zeleň bývá přirozeně více v centru pozornosti v zimním období, často nám dokonce nahradí tu zahradní. Zpříjemňuje pochmurné dny, přispívá k čištění vzduchu a vytváření hodnotného mikroklimatu, navozuje pocit harmonie, a dokonce pomáhá odbourávat stres. Ukázkové pokojové rostliny jsou však výsledkem kvalitní celoroční péče.

Mnoho pokojovek
Zdroj: Shutterstock

Doplnit si interiér pěknou zelení můžete i během zimy, avšak na její nákup se vydejte jen během slunečných dnů, kdy nemrzne. Vybírat je z čeho, v nabídce jsou tradiční, ale i úplně nové a často velmi zajímavé rostlinné druhy.

Otázky a odpovědi

Jak na begonie a řasokoule

Líbí se mi begonie s okrasnými listy. Nedaří se mi je však pěstovat, obvykle mi vydrží jen krátce. Pěstuji je na stinném místě a snažím se je vydatně zalévat, a i přihnojovat. Ale vždy velmi rychle uhynou. Jak správně tyto rostliny pěstovat?

Během zimy je důležité dopřát begoniím s okrasnými listy teplotu okolo 15 °C, avšak na jaře a v létě až 25 °C. V zimě je zalévejte méně (vyhněte se přelití), v létě intenzivněji a vždy na zálivku upřednostněte měkkou vodu. Stinné místo pro ně úplně vhodné není, lepší je polostín, případně i více světlé místo, ale pozor, na listy by neměly dopadat zvenku přímé sluneční paprsky. Nutný je i pravidelný přísun živin, ale jen v období od jara do začátku podzimu, jednou za dva týdny formou zálivky. Snažte se při pěstování těchto pokojovek vyhnout teplejším místnostem se sušším vzduchem. Rostliny též nezapomeňte chránit před průvanem, ubližuje jim.

Begónie v květináči
Zdroj: Shutterstock

Dostala jsem k narozeninám několik řasokoulí v dekorativní skleněné nádobě. I když jsem se snažila zjistit, jak se o ně správně starat, nikde jsem nenašla konkrétní rady. Co byste mi doporučili? Kde se jim bude v bytě dařit nejlépe?

Řasokoule zelená (Aegagropila linnaei) se v ideálních podmínkách dožívá mnoho let, proto se nevyplácí ji podcenit. Důležité je vědět, že má ráda chladnější a kvalitně okysličenou vodu. Pozor na zahřívání vody teplem z radiátoru na okenním parapetu. Pokud jde o okysličování vody, úplně stačí, když občas jednotlivé řasokoule vyndáte a propláchnete pod proudem studené vody a při tom je i trochu potlačíte. Taktéž je dobré občas je pootáčet i v nádobě s vodou, neměly by totiž zůstat příliš dlouhou dobu bez pohnutí. Nezapomeňte jim dopřát stinné místo, nadbytek světla jim vadí.

Jak na zalévání

Velmi se mi líbí stříbřité tilandsie, ráda bych si je obstarala a ozdobila si jimi obývací pokoj. Jak se o ně správně starat? Všimla jsem si, že nerostou v květináči. Jak se potom zalévají?

V tomto případě jde o epifytické druhy tilandsií. Dařit se jim bude především na dostatečně světlém a teplém místě. Protože se nepěstují v květináčích, zalévat klasickým způsobem se nedají, ale vláhu pro svoji existenci potřebují. Můžete je pravidelně namáčet do měkké vody, například dešťové nebo destilované, případně je takovou vodou denně postřikovat. Stejným způsobem aplikujte i hnojiva, která jsou při jejich pěstování také velmi důležitá.

Tilandsie
Zdroj: Shutterstock

Zaměřeno na hydroponické pokojové rostliny

Zvažujeme klasické pěstování pokojovek v našem bytě vyměnit za hydroponické. Rádi bychom tímto způsobem pěstovali hlavně druhy okrasné listem. Stále se však obáváme, zda nejde o něco náročného, co bude vyžadovat pravidelnou odbornou údržbu. Vyplatí se do takové zeleně investovat? Můžeme na to využít i rostliny, které doma máme?

Použít k tomuto účelu můžete jen mladší a zdravé rostliny, jinak bude lepší obstarat si úplně nové jedince. Hydroponické pěstování je moderní a pohodlný způsob, který určitě doporučuji, není to nic složitého, nic, co by vyžadovalo návštěvy odborníků. Taková zeleň nepotřebuje soustavné ošetřování, výrazně vám tak ušetří čas a námahu. Kromě toho působí už zakrátko zdravěji, vitálněji, je bujnější a nebývá ohrožena chorobami ani škůdci. Podstatný rozdíl oproti klasickému pěstování je ten, že tyto rostliny přijímají živiny ze speciálního vodního roztoku, tedy ne z půdy.

Tuto zeleň oceníte i tehdy, pokud jste spíš zapomnětlivější pěstitel. Doplnit vláhu v tomto případě stačí jednou za dva či tři týdny, což je při pěstování v substrátu často nepřijatelné. Takovou zeleň nebudete muset ani pravidelněji přesazovat, stačí občas trochu zredukovat příliš rozrostlé jedince. Hydroponicky pěstovaná zeleň udělá dobře i alergikům. K dispozici jsou navíc už dnes velmi vkusné hydroponické sestavy a v rámci takových nádob si potom můžete vytvořit i atraktivní kombinace různých druhů rostlin.

Přímé slunce může škodit

Jak správně pěstovat anturii? Po koupi jsem si ji umístila na slunečný okenní parapet v obývacím pokoji, ale viditelně jí to neprospívá. Listy začaly žloutnout a objevily se na nich i nepěkné skvrny. Pomůže přemístění jinam? Jak tuto rostlinu pěstovat?

Anturie (Anthurium andraeanum) je krásně kvetoucí a i olistěním dekorativní pokojovka. Svědčí jí místo s dostatkem rozptýleného světla, ale vadí jí přímé slunce, na listech může způsobit popáleniny. V zimě ji přeneste blíže k oknu nebo přímo na parapet (s orientací na východ), aby měla dostatek světla, ale nejlépe tak, aby na její listy nedopadaly přímé sluneční paprsky zvenku. Okolo rostliny též zvyšujte vzdušnou vlhkost, pomůže denní rosení odstátou vodou. Listy často čistěte měkkým, vlhkým hadříkem a od jara do léta přihnojujte anturii každé dva týdny poloviční dávkou hnojiva s vyšším podílem draslíku.

Více řešení pro pokojové rostliny

Pokojové rostliny a podlahové topení

Rostlinám takový způsob vytápění vyhovuje nejlépe. Dejte však pozor na rychlé vysychání substrátu při teplotě, která je nastavená na vyšší hodnoty. V takovém případě přichází na řadu instalace podložek pod květináče.

Vadnoucí kvetoucí druhy

Během zimy bývají v prodeji dvě krásné kvetoucí pokojové rostliny – azalka indická a brambořík perský. Pokud se chcete z krásy těchto rostlin těšit co nejdéle, dopřejte jim v zimě teplotu maximálně 15 °C. Teplo v kombinaci se sušším vzduchem těmto rostlinám vadí a způsobuje usychání květů a pupenů. Nezapomínejte ani na zálivku, ale vždy až po tom, co substrát v květináči mírně proschne.

Azalka indická
Zdroj: Shutterstock

Zeleň u okna

Na každém okně se pokojovým rostlinám nedaří. Všeobecně platí, že na jižně orientovaných okenních parapetech prospívají kaktusy a sukulenty. U východně orientovaných oken se daří anturiím a orchidejím a prospívají zde i bromélie, ty však ocení více rozptýlenější světlo. Na severně orientovaných parapetech se v největší kráse ukážou pokojovky okrasné listem.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis V Zahradě