Poradna

Jak správně naostřit řetěz motorové pily. Naučte se to krok za krokem

Motorová pila je neocenitelným pomocníkem při práci v lese či na zahradě. Aby však pila podávala optimální výkon a byla bezpečná pro používání, je důležité pravidelně ostřit její řetěz. V tomto článku vám přinášíme podrobný návod na to, jak správně naostřit řetěz motorové pily.

Ostření motorové pily
Zdroj: Shutterstock

Kdy ostřit řetěz?

Řetěz motorové pily se opotřebovává a postupem času se stává tupým. Je třeba jej naostřit, pokud zpozorujete některý z následujících příznaků:

  • Řetěz se nevtahuje do dřeva sám a je třeba tlačit na pilu.
  • Namísto hrubých třísek vytváří řetěz jemné piliny.
  • Při řezání se objevuje kouř navzdory správnému mazání a napnutí řetězu.
  • Pila při řezání uhýbá jedním směrem, což naznačuje jednostranně opotřebované nebo nerovnoměrně dlouhé řezné zuby.
  • Pila při řezání vibruje a odskakuje. V tomto případě je třeba zkontrolovat výšku omezovacích dorazů.

Příprava na ostření

Před samotným ostřením je důležité řetěz důkladně vyčistit. K tomuto účelu můžete použít čistič pryskyřice. Po vyčištění zkontrolujte, zda nejsou řetězové zuby poškozeny. Pokud jsou některé části řetězu poškozeny nebo opotřebovány, je třeba je vyměnit.

Čištění motorové pily
Před samotným ostřením je důležité řetěz důkladně vyčistit. | Zdroj: Shutterstock

Postup ostření řetězu

  1. Napnutí řetězu: Při ostření by měl být řetěz napnut více než obvykle. To zabraňuje naklánění řezných zubů a usnadňuje dodržení správného úhlu ostření.
  2. Nalezení nejkratšího zubu: Vyhledejte nejkratší řezací zub a označte jej jako řídicí zub. Tento zub bude určovat délku všech ostatních zubů na řetězu.
  3. Upevnění lišty: Vodicí lištu upněte do svěráku. Řídicí zub přesuňte do ostřící polohy a aktivujte řetězovou brzdu.
  4. Ostření zubu: Použijte správný průměr kulatého pilníku podle rozteče vašeho řetězu. Pilník veďte směrem dopředu pod úhlem 90° k vodicí liště a úhel pilování by měl být 25° až 30° rovnoběžně s servisní značkou ostřícího úhlu. Pilníkem pravidelně otáčejte, aby se předešlo jednostrannému opotřebení.
  5. Pokračování v ostření: Po naostření řídicího zubu uvolněte řetězovou brzdu, posuňte řetěz a opět brzdu aktivujte. Pokračujte v ostření dalších zubů podle stejného postupu.
Ostření motorové pily
Pilník veďte směrem dopředu pod úhlem 90° k vodicí liště. | Zdroj: Shutterstock

Správné a pravidelné ostření řetězu motorové pily je klíčem k jejímu efektivnímu a bezpečnému používání. Dodržujte uvedené kroky a dbejte na čistotu a stav řetězu, aby vaše pila podávala vždy nejlepší výkon. Pokud si nejste jisti, jak správně řetěz naostřit, neváhejte se obrátit na odborníka nebo servis, kde vám řetěz profesionálně naostří.

GALERIE

Text: Juraj Koreň
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.sekacky-pily.cz/jak-spravne-naostrit-nabrousit-retez-motorove-pily/n52/