Poradna Zahrada

Jak se zbavit skvrnitosti listů jahodníku

Dotaz: Loni na jaře vysazené sazenice jahod měly na konci léta na listech hnědé skvrny. Některé listy uschly. Co je příčinou a jak závadu odstranit?
Jan K., Koněprusy

skvrnitost listů jahodníku

Bíla skvrnitost

Většinou se jedná o bílou skvrnitost listů (Mycosphaerella fragarie)- především na starších listech se vytvářejí drobné fialové skvrny, které se zvětšují a od středu zasychají. Tak vznikají typické skvrny, které mají bělavý nekrotický střed, olemovaný výrazným fialovým otvorem. Počet skvrn narůstá, listy se deformují až mohou předčasně zaschnout. Onemocnění se šíří hlavně v letních měsících, pokud je teplejší a deštivé počasí.Napadeny bývají především starší a přehoustlé porosty.

Jak se bránit proti skvrnitosti

Z preventivních opatření se osvědčuje především optimální hustota porostu, vyrovnaná výživa a včasná obměna porostů. Velmi účinné opatření je u silně napadených porostů posklizňové posečení, na které naváže fungicidní ochrana. Sežínání starých listů jahodníku po sklizni se doporučuje především u porostu napadených bílou skvrnitostí listů, kterou způsobuje houba Mycospharella. Sežnutí listů musí být provedeno bezprostředně po sklizni, porosty pak přihnojíme a vydatně zavlažujeme, aby se do zimy vytvořilo co nejvíce listů schopných přezimování. Listy jsou totiž nejpřirozenější ochranou rostlin i jejich srdéček před vymrzáním. Staré a nemocné listy po požnutí spálíme.

Praktické rady pro pěstování jahod

Než přijde zima

skvrnitost listů jahodníku

Až do prvních podzimních mrazíků udržujeme porosty čisté, nezaplevelené a kypré. Před příchodem sněhu se velmi vyplácí rozhodit mezi rostliny kompost, protože v nakypřeném terénu jsou chráněny před mrazivými větry a i sníh se zde lépe zachycuje. Odstranění napadených listů se provádí i zjara, ihned, jakmile to počasí dovolí. Následně je vhodné provést postřik.

Odpověděla: Ing. Ludmila Dušková
Foto: autoři

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz