Poradna Zahrada

Hlávkový salát jako indikátor kvality půdy

Kvalitu půdy je možné „prověřit“ některými citlivými plodinami. Je známo a mnohokrát vyzkoušeno, že právě hlávkový salát může fungovat jako ukazatel obsahu některých škodlivých látek v půdě.

hlávkový salát

Loni jsem nebyla příliš úspěšná při pěstování okurek nakládaček. Rostliny zaostávaly v růstu, plodily velmi málo a také brzy zašly. Nevím, kam je mám letos vysít, abych opět neměla stejný výsledek. Slyšela jsem, že kvalitu půdy je možné „prověřit“ některými citlivými plodinami. Klára Fuková, Lysá n. L.

Indikátor kvality půdy

Je známo a mnohokrát vyzkoušeno, že právě hlávkový salát může fungovat jako ukazatel obsahu některých škodlivých látek v půdě. Tam, kde vysazené saláty z nejasných důvodů opakovaně hynou, bude zřejmě příčina v nevyhovující půdě. Salátový test tak může sloužit jako první varování, před dalším pěstitelským snažením. Více pak prozradí důkladný půdní rozbor, který by se rozhodně neměl podceňovat. A navíc se každému pěstiteli vyplatí, pokud zná své půdní podmínky co nejlépe. Platí to pak zejména o pozemcích, které budou používány k pěstování zeleniny a ovoce poprvé.

Text, foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva


Zeptejte se

Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany.

Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz