Interiér

Starý dům nemilosrdně srovnali se zemí a nahradili ho malebným domkem s venkovskou atmosférou

Když už bydlení ve starém vinařském domečku nevytvářelo zdravé prostředí pro děti, rodina se v duchu babiččiny rady „raději tři nové postavit, než jeden opravit“ rozhodla stavbu zbourat. V novém domově majitelka navázala na krásu toho původního, přimíchala provensálský šarm a čistotu Skandinávie.

otevřený interiér obývacího pokoje a kuchyně ve venkovském skandi stylu s kamnami
Zdroj: Miro Pochyba

Sylvii bylo dvacet čtyři let, když se rozhodla odstěhovat od rodičů. Opuštěný, téměř stoletý domeček po babičce přímo prosil, aby se v něm někdo zabydlel. Pro mladou dívku to byla výzva. Zchátralá budova byla v původním stavu – chybělo topení, teplá voda…

„Bylo to šílené. Když jsem našim oznámila, že se sem chystám nastěhovat, byli trochu v šoku. Pamatuji si reakci mého otce, který jenom zvedl obočí a mámu uklidnil vyhlášením, že do dvou týdnů jsem zpátky. A od té doby jsem tu,“ směje se Sylvie.

Změna nastala, když Sylvie poznala svého budoucího manžela. Jak se rodina rozrůstala, začali si manželé klást otázky, co dál. Sylvie vysvětluje: „Život v tradičním vinařském domečku nám vyhovoval – cítili jsme se tady doma. Nepřekážely nám průchozí pokoje ani původní stav.

Dům však neměl žádné základy, zdivo bylo vlhké a na stěnách se vytvářela plíseň, se kterou jsem musela bojovat čím dál tím častěji. Nebyl to zdravý a bezpečný domov pro děti. Odstěhovali jsme se do podnájmu a starý dům jsme nemilosrdně srovnali se zemí.“

Rodinný dům ve skandinávském stylu se sivými okenicemi
Zdroj: Miro Pochyba

Nový dům měli manželé postavený ne­uvěřitelně rychle. Po roce v podnájmu se rodina mohla stěhovat. Sylvie měla o nábytku i detailech jasnou představu už od samého začátku: „Ještě se jen stavěly zdi a už jsem přesně věděla, kde bude jaké křeslo, svítidla nebo závěsy. Nečekala jsem, až bude dům hotový. Spoustu doplňků jsem koupila již v předstihu.“

Úzký pozemek předurčoval dispozici a společná láska k venkovu zase naznačovala, v jakém duchu se bude nést interiér. „Oběma se nám líbí venkovský styl bydlení. Manžel mi proto nechal v zařizování volnou ruku. Se vším, co jsem navrhla nebo koupila, byl spokojen. On si zase vzal na mušku technickou část,“ vysvětluje domácí paní.

jídelna ve skandinávském venkovském stylu s masivním stolem a různorodým sezením z proutěných křesel, taburetek a dřevěných židlí
Dlouhý masivní stůl si dali manželé udělat na míru. Různorodé sezení kolem stolu je záměrné. Sylvie zkombinovala proutěná křesla, vesnické taburety i několik původních židlí ze starého domu. | Zdroj: Miro Pochyba

Zkušenému pozorovateli neunikne původ většiny zařízení. Sylvie se netají tím, že známá nábytkářská firma byla pro ni jasná volba: „Jednoduchý švédský nábytek mě nikdy nezklamal. Není drahý, dobře vypadá a velmi snadno se dá kombinovat s jinými kousky. Největší předností je, že nepodléhá módě, podle mě je zkrátka nadčasový.“

Představu o starých popraskaných trámech si manželé donesli ze starého domku. Jelikož se ty původní nezachovaly, potřebovali vyrobit nové. O jejich výrobu požádali zkušeného truhláře. Pobízeli ho, aby je klidně udělal co nejnerovnější, kostrbaté a popraskané. Povedlo se.

Kamna vedle schodiště
Zdroj: Miro Pochyba

Kamna si dali udělat majitelé jako poslední: „Manžel v nich topí jen jednou za 24 hodin, když není moc zima, vydrží nám teplo i dva dny. Ačkoli je komín bez průduchů, tím že máme otevřené schodiště, vytopí hezky celý dům.“

Galerie

Text: Katarína Paukeje
Foto: Miro Pochyba, archiv majitelky
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů