Chovatelství

Mráz a sníh psím tlapkám nesvědčí. Víte, jak o ně správně pečovat?

V zimě nesmíme zapomínat pečovat o tlapky našich čtyřnohých mazlíčků. Proč? Sníh, led, stejně jako posypové soli a nejrůznější kamínky jim zkrátka moc nesvědčí a mnohdy umí způsobit i bolestivá zranění. Podívejte se na naše rady a tipy pro to, jak o citlivé psí packy v zimě pečovat, aby je nic netrápilo.

lidské nohy a psí tlapky v zimě
Zdroj: Shutterstock

Největší problémy tlapkám působí námraza, posypové soli a ostré kamínky, které ze sněhové nadílky umí vytvořit známou “břečku”. Kvůli ní se na polštářcích psích pacek mohou tvořit bolestivá podráždění, praskliny, boláky a ekzémy, které provází nepříjemné pálení a svědění.

Jak v zimě pečovat o psí tlapky

Mazání psích tlapek

Než vyrazíte na společnou procházku, packy namazejte. Na trhu najdete celou řadu specializovaných přípravků vyrobených přímo pro psy. V případě nouze můžete sáhnout i po vazelíně, olejíčku, nebo klasickém mastném krému s nízkým obsahem vody.

Dbejte ale na to, aby neobsahoval žádné škodlivé látky, které by vašemu mazlíčkovi mohly způsobit zdravotní potíže (počítejte s tím, že si tlapky bude olizovat). V ideálním případě by takový krém měl být pouze z přírodních surovin a bez parfemace. Případně vyzkoušejte náš recept a vhodný krém si vyrobte sami.

Přírodní balzám na psí packy

Jeho výroba je snadná a možnosti využití poměrně široké:

  • zvlhčuje suché tlapky
  • chrání je před vysoušením a popraskáním
  • vytváří ochrannou vrstvu pro chůzi na ledu nebo horkém betonu
  • pomáhá léčit poranění tlapek jako jsou prasklinky, řezné ranky a puchýře
Pes ve sněhu
Zdroj: Shutterstock

Co budete potřebovat:

  • olivový olej infuzovaný měsíčkem (případně může být i samotný)
  • kokosový olej
  • bambucké máslo
  • včelí vosk
  • olej s vitamínem E

Přidat můžete i pár kapek levandulového esenciálního oleje proti olizování tlapek.

Příprava:

  1. Vezměte hrnec s dvojitým dnem, případně dva hrnce (větší a menší) a připravte vodní lázeň.
  2. Dejte do hrnce olivový olej, kokosový olej, bambucké máslo, včelí vosk a rozpusťte je na středním plameni tak, aby se všechny ingredience spojily hezky dohromady. Směs nenechávejte bez dozoru a nenechte ji vychladnout.
  3. Ztlumte plamen a po chvíli přidejte vitamín E, případně i levandulový olej, vše pořádně promíchejte.
  4. Připravte si perfektně čisté skleničky nebo krabičky, do kterých směs nalijete a necháte ztuhnout.

Balzám vám vydrží přibližně 3 měsíce, uchovávejte ho nejlépe v chladu a mimo dosah slunečních paprsků.

Před použitím si důkladně umyjte ruce a balzám nabírejte nejlépe dřevěnou špachtličkou a jemně rozetřete na tlapky. Aplikaci opakujte klidně i několikrát denně, jednoduše podle potřeby.

Čištění tlapek po procházce

O psí tlapky se ale nezapomeňte postarat také po návratu domů. Zbavte je případných kamínků, omyjte vlažnou vodou pro zbavení soli, otřete ručníkem a opět namazejte balzámem nebo krémem.

Střihání srsti na psích tlapkách
Zdroj: iStock

Jestli vašemu mazlíčkovi navíc prorůstá mezi polštářky srs, raději mu ji na zimu prostříhejte. Venku se na ní totiž může nabalovat led, sníh a vytvářet nepříjemné zmrazky, které psům hodně komplikují chůzi. Srst mezi polštářky ostříhejte ve chvíli, kdy je suchá a čistá. Pokud se na ní zmrazky vytvořily, nechejte je rozpustit, srst uschnout a až poté se pusťte do stříhání.

Nezapomeňte také venčící trasu přizpůsobit aktuálnímu počasí a stavu chodníků, abyste si procházku na čerstvém vzduchu s vaším chlupáčem užili co nejvíc! Jemný sněhový poprašek totiž bude rozhodně lepší než posypaný chodník.

Jak pečovat o poraněné tlapky nebo ekzém

Jestli se na packách i přes veškerou péči objevil ekzém, praskliny nebo jiné poranění, musíte se o ně pořádně postarat. To, že je něco v nepořádku poznáte často podle toho, že pes kulhá, tlapky si líže nebo okusuje, což může způsobit další potíže v podobě nepříjemného zánětu. Raději proto navštivte veterináře, od kterého dostanete předepsané odpovídající léčebné přípravky.

Boty pro psi
Zdroj: iStock

Pokud je zranění nebo ekzém rozsáhlejší, nasazujte do jejich zahojení vašemu mazlíčkovi na procházky látkové, kožené nebo neoprenové nazouvací botičky. Seženete je v různých velikostech v téměř každém větším zverimexu.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů