Zahrada

Jaké choroby trápí naše zahrady?

Chorobám v zahrádce se snažíme předcházet, například střídáním plodin. Jejich šíření zabráníme rychlým zásahem při objevení se prvních příznaků.

užitková zahrada

Bakteriální nákaza

Objevuje se v oblasti kůry především na peckovinách. Na různých místech z kůry vytéká lepkavá hnědá pryskyřice. Pupeny na silně postižených větvičkách se nerozvíjejí, listy jsou nevelké a žluté.

bakteriální nákaza

Příčina

Bakterie vniká do stromu ranami v kůře, po zlomení nebo řezu či okusu škůdci. Nejvíce jsou stromy nákazou ohroženy během vlhkého jara a podzimu.

Citlivé druhy

Švestky, třešně, broskve, meruňky a jiné.

Péče

Napadené větvičky odstraníme pomocí nůžek nebo pilky. Nemocné výhonky nedáváme na kompost, můžeme je zakopat hluboko do půdy v odlehlém místě zahrady.

Ochrana

Postižené stromy můžeme postříkat fungicidy, ale je-li nemoc rozšířená, strom často náhle odumře i během vegetace, lidově se tomu říká mrtvice stromu. Stříkáme důkladně takzvaným umývacím postřikem na podzim přípravkem Kuprikol 50 každé dva týdny. Alespoň jeden postřik provedeme na jaře před pučením.

Botrytida

Květy a listy bývají pokryté chumáčky šedé, bílé nebo hnědé plísně. Na výhonech a plodech se objevují vybledlé plošky. Listy mohou zežloutnout a vadnout a plody zcela odumřít. Do rostliny choroba vniká drobnými poškozeními.

botrytida

Příčina

Tato hniloba způsobená houbou se šíří vzduchem. Spóry zůstávají v půdě a infikují další rostliny vysazené přímo na tomto místě.

Citlivé druhy

Jahody, maliny, fazole, salát, rajčata, brambory a zelí.

Péče

Odřežeme napadené části rostlin až na zdravá pletiva. Odumřelé a silně poškozené rostliny odstraníme úplně, ale nedáváme je do kompostu. Dodržujeme doporučené rozestupy vysázených rostlin, aby bylo mezi nimi dost prostoru pro proudění vzduchu. Rostliny zaléváme opatrně, nepřemokříme je. Dbáme, aby se zálivková voda nedostávala na listy, především v době ochlazení a při zvýšené vzdušné vlhkosti.

Ochrana

Prolectus, Signum, Teldor 500

Monilióza

Na plodech se vytvářejí malé bílé „polštářky“ plísně, často v soustředných kruzích. Jak se v nich choroba šíří, postupně zcela zhnědnou. Plody opadávají a část z nich zůstává na stromě v mumifikovaném stavu.

monilióza jablek

Příčina

Spóry houby vnikají do rostliny drobnými rankami způsobenými při řezu nebo hmyzem či ptáky.

Citlivé druhy

Nejčastěji postihuje jablka, hrušky, ale i peckoviny, jako jsou meruňky, broskve, švestky, třešně.

Péče

Sbíráme a odstraňujeme opadané plody. Mumifikované plody posbíráme po opadání listů na podzim nebo během zimy, přičemž spolu s nimi odstraníme i kousek větvičky, na které visí, abychom měli jistotu, že jsme chorobu odstranili. Koruny stromů udržujeme prořezáváním vzdušné. V červnu provedeme probírku plodů, aby se navzájem nedotýkaly.

Ochrana

Prolectus, Signum, Zato 50 WG

Padání klíčních rostlin

Touto nemocí často trpí klíční rostliny zeleniny a květin, které předpěstováváme uvnitř. Z jednoho místa se onemocnění poměrně rychle šíří do okolí. Klíční rostliny ztrácejí barvu, padají a pokrývá je chumáčkovitý povlak.

padání klíčních rostlin

Příčina

Jde o houbové onemocnění způsobené nedostatečnou hygienou půdy či substrátu, jeho přemokřením, ale i příliš hustým výsevem semen.

Citlivé druhy

Všechny klíčící rostliny.

Péče

Používáme vyčištěné, případně sterilizované výsevní nádoby, květináče a pomůcky. Týká se to i půdy, kterou před výsevem propaříme na 100 °C v troubě na pečení, a tím ji dezinfikujeme. Pro zálivku dáme přednost vodě z kohoutku před dešťovou vodou stojící v sudu, která není bakteriologicky čistá. Porost pravidelně větráme.

Ochrana

Použijeme přípravek Previcur Energy ve formě zálivky hned po setbě a přesazení.

Perenospóra

Na povrchu listů se vyvíjejí žluté plošky, na tomtéž místě z rubové strany se může nalézat šedé podhoubí. Listy postupně odumírají.

perenospóra révy

Příčina

Jde o houbové onemocnění. Houba prosperuje ve vlhku a když se vzduch moc nehýbe.

Citlivé druhy

Existují různé druhy peronospóry, některé napadají jen konkrétní druh rostliny. Nejčastěji se vyskytuje na révě, okurkách, méně často na špenátu, mrkvi, cibuli, košťálovinách.

Péče

Odstraňujeme všechny napadené listy, a pokud můžeme, zlepšíme cirkulaci vzduchu mezi rostlinami, například jejich prořezáním či odstraněním plevelového porostu. Skleníky větráme. Zaléváme podmokem, ne na listy. Při výskytu postříkáme vhodným fungicidem.

Ochrana

Réva: Champion 50 WG, Kuprikol 50, Cuproxat SC.
Okurky: Aliette 80 WG, Infinito SC.
Mrkev: Askon, Previcur Energy, Signum.

Skvrny na listech (bakteriálního a houbového původu)

Na listech se vyskytují šedé nebo hnědé skvrny, které se mohou časem slévat do větších plošek a způsobit tak odumření větších listových pletiv. Tento typ poškození je obvykle spíše kosmetický a nemá zásadní význam na zdraví rostliny. Přirozený je na podzim.

skvrny na listech

Příčina

Různé druhy hub a bakterií, spóry se šíří vzduchem, hlavně za vlhkého počasí.

Citlivé druhy

Červená řepa, zelí, celer, mangold, ostružiny, rybíz, angrešt, maliny.

Péče

Napadené listy odstraníme. Zlikvidovat je můžeme například zakopáním hluboko do půdy v odlehlém místě zahrady. Vyhýbáme se zálivce na list, dáme přednost podmoku.

Ochrana

Askon, Discus, Tanos 50 WG, Zato 50 WG

Padlí

Výhonky, listy, ale i plody pokrývá drobný povlak podobný rozsypané mouce. Napadené části rostlin přestávají růst, někdy i zežloutnou, případně zšednou. Při silném výskytu mohou rostliny, například okurky, předčasně odumřít. Napadené plody, jako jsou hroznové bobule, zase praskají.

padlí

Příčina

Onemocnění se vyskytuje a dobře šíří, když je půda relativně suchá, avšak vzduch kolem rostlin je vlhký, například při nesprávné zálivce.

Citlivé druhy

Mrkev, petržel, cuketa, okurky, hrách, jabloně, réva a mnoho dalších.

Péče

Infikované části rostlin, případně i celé rostliny odstraňujeme. Pokud se to nedá, postříkáme vhodným fungicidem. Rostliny zavlažujeme podmokem, ne na listy.

Ochrana

Askon, Kumulus WG, Thiovit Jet, Zato 50 WG

Rez

Na stoncích a listech se objevují oranžové až tmavě hnědé skvrny. Rostlina může někdy i odumřít.

rez na hrušce

Příčina

Jde o houbové onemocnění vyskytující se především ve vlhkém počasí, případně když je dusno. Jisté druhy rostlin slouží této houbě jako hostitel, který jí umožní přezimovat, například jalovce, případně i túje. Z nich se potom spóry na jaře vzduchem přenesou na citlivé pěstované druhy.

Citlivé rostliny

Hrušky, pórek, máta, rybíz, angrešt, cibule, česnek, chřest, fazole, červená řepa a další.

Péče

Máme-li se rzí problém, vybíráme odrůdy rezistentní vůči ní. Napadené rostliny stříkáme vhodným fungicidem. Na podzim odstraňujeme i plevel, na kterém by rez též mohla přezimovat, případně zlikvidujeme i napadené jalovce a túje.

Ochrana

Askon, Kumulus WG, Signum, Zato 50 WG


Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů